Scénář napsala Eva Kantůrková na základě vlastní knihy z 80. let, která tehdy vyšla v samizdatu. Husův příběh popisuje od počátku XV. století až ke kostnické hranici. Na rozdíl od tradovaného obrazu sociálního reformátora sleduje myšlenkové a mravní drama, jež předběhlo o celé století zásadní zlom evropského vývoje.

"Cesta k filmovému scénáři byla dost složitá, stejně jako rozdíl mezi psaným textem a obrazem," řekla Kantůrková ČTK. Podle ní byl Zdeněk Štěpánek ze známého filmu Otakara Vávry z roku 1954 vším možným - jen ne skutečným Mistrem Janem. Chtěla ho přiblížit jako člověka. "A musím říci, že z pramenů, z korespondence i z literatury je úplně někým jiným," dodala s tím, že tehdy byla jeho postava pojata ploše.

Vedle Matěje Hádka se ve filmu objeví Tomáš Dastlík, Jan Dolanský, Pavel Gajdoš, David Novotný, Milan Kňažko, Marika Šoposká, Petra Špalková, Vladimír Javorský či Michal Dlouhý jako Zikmund. Ten prý nebude "šelma ryšavá", ale velký politik, který se tehdy pokoušel i o sjednocení církve. Natáčení zabere 58 natáčecích dní, uskuteční se na dvou desítkách lokalit za účasti téměř dvou tisíc komparzistů.

"Jde o vůbec první hraný film na světě, který je snímán kamerou upravenou pro natáčení z ruky, tedy novým prototypem digitální snímací techniky," podotkl manažer Jaroslav Kučera. Podle něj je dvoudílný snímek jedním z nejnáročnějších filmových projektů České televize. "Náklady na oba díly činí 45 milionů korun plus interní plnění ČT. Rozjednánu máme i účast koproducentů ze Slovenska a kanálu Arte," řekl ČTK. Natáčet se bude i na Křivoklátě, Kosti, Točníku, v Doksanech, Třebíči, Chebu, na Zvíkově, v Lipnici nad Sázavou a v Kutné Hoře.

Podle Hádka byl Jan Hus člověkem z masa a kostí. "Vycházím ze scénáře, který je velice pěkný. Doufám, že v mém podání bude uvěřitelný a pravdivý. Upálili ho ve 44 letech, mně je 39, ovšem tehdy vypadali lidé starší. Budeme mluvit moderní, jen lehce stylizovanou češtinou," řekl ČTK Hádek, kterého čeká spousta textů včetně kázání v Betlémské kapli. "Teď už by bylo pozdě začít se učit, protože těmi slovy musí člověk vládnout," dodal.

Režisér Svoboda se na scénáři podílel jen jako sparing partner definitivní verze. "Hodně jsme o tom diskutovali. Paní Kantůrková se touto látkou dlouho zabývala a i od ní jsem čerpal informace," uvedl.

První díl filmu začíná ve chvíli, kdy Zikmund vylákal krále Václava na hrad falešným příslibem triumfální jízdy ke Svatému otci, aby jej mohl uvěznit ve Vídni a zmocnit se celého království. Předělem mezi prvním a druhým dílem je okamžik Husova váhání o cestě do Kostnice. Film končí jeho upálením.