Z pece voněly jidášci, na stole velikonoční mazance. Mnozí návštěvníci poprvé v životě ochutnali staročeskou pučálku, tedy opečený naklíčený hrách, okouknout mohli také zdobení vajec reliéfní voskovou technikou, batikou, drátkováním i háčkováním. Vyzkoušeli si i vyrobit píšťalku z vrbového proutí.
Od průvodců se při prohlídkách dozvěděli zajímavosti o mlýně a o životě v něm, několikrát se roztočilo i mlýnské kolo. Děti si mohly obarvit vajíčka, nebo zahrát kuličky a čekaly na ně další staročeské hry.
Kolem poledne zpestřil program ve mlýně dětský folklórní soubor Prácheňáček a po zbytek dne harmonikář. Přijeli také hosté z partnerského Freilichtmusea z bavorského Finsterau, kteří přivezli k ochutnání velikonoční bavorské pochoutky.
Muzeum Středního Pootaví chystá podle mluvčí Lucie Kupcové zajímavé akce ve středověkém mlýně po celý rok. Třeba začátkem května to bude Jarní vyhánění dobytka na pastvu s ukázkami výroby másla a tvarohu, v červnu bude novinkou v programu Keramický den se zpracováním hlíny, v srpnu pak tradiční Domácnost paní mlynářky, akce, která přiblíží život ve mlýně před staletími. Na podzim zaplní mlýn vůně dřeva, přijedou tesaři s ukázkami svého řemesla a na závěr sezony v říjnu se bude naposledy péci chleba.
Zchátralý areál koupil v roce 2005 Jihočeský kraj. Přestože byl mlýn obydlený, zachoval si autentickou podobu z konce 19. století. Na opravu za 18 milionů korun přispěl stát i Evropská unie. Mlýn byl vyhlášen národní kulturní památkou a obnova získala několik ocenění. Areál tvoří tři roubené a zděné stavby s doškovou krytinou, rybník s náhonem, sad a louky. Od loňska tam funguje i nové turistické zázemí v multifunkční budově. Postavena byla díky dotaci na přeshraniční projekt Prezentace starého mlynářství na Šumavě a v Bavorském lese. Loni mlýn od dubna do října navštívilo asi 15.000 lidí.