Za herecké výkony v hlavní roli byli Českými lvy oceněni Petra Špalková a Jiří Schmitzer - oba zazářili v psychologickém dramatu Jako nikdy. České lvy za výkony ve vedlejších rolích získali Jaroslava Pokorná (Hořící keř) a Jiří Lábus (Klauni). Ceny ČFTA se tak v podstatě kryly s Cenami české filmové kritiky vyhlášenými už koncem ledna.

Bylo to poprvé ve dvacetileté historii Českých lvů, co akademie převzala po rozchodu s producentem Petrem Vachlerem tento večer do své režie. "Víc prostoru dostanou při předávání herci, herečky a nominované filmy na úkor estrádní zábavy a sponzorských vzkazů," řekl při přípravách ceremoniálu člen prezidia ČFTA Jan Svěrák. O jeho hladký průběh se v přímém přenosu České televize staral moderátor Marek Eben.

O přízeň akademiků se ucházelo 29 celovečerních hraných a animovaných filmů, uvedených do distribuce v roce 2013. V nominacích se jich objevilo patnáct, nejvíc nominací - 14 - jich měl Hořící keř. Nakonec se ve finále ozvaly názvy jen tří z nich. Šmejdi Sylvie Dymákové zvítězili v konkurenci 17 celovečerních dokumentů. Nová byla i fyzická podoba ocenění. Tradiční lev nezmizel, je však menší a ukrytý ve skleněném kuželu podle návrhu výtvarníka Jakuba Berdycha ze studia Qubus. Hotová soška je 25 centimetrů vysoká a váží kolem 2,5 kilogramu; je o osm centimetrů menší a kilogram lehčí.

Režisérka vítězného snímku o Palachovi Hollandová se dnešního slavnostního vyhlašování neúčastnila, její poděkování ale v Rudolfinu zaznělo z videozáznamu. "Jsem velmi šťastná, že jsem mohla ten příběh vyprávět, je důležitý nejen pro Čechy a Slováky, ale i pro mě osobně," řekla a poděkovala všem lidem, kteří odevzdávají svůj život pro svobodu a lidská práva. "Třeba dnes, vedle nás na kyjevském Majdanu," dodala v souvislosti s děním na Ukrajině.

Letos ubylo vyhlášení divácky nejúspěšnějšího filmu, který v podstatě nahradila cena filmových fanoušků udělovaná ve spolupráci s portálem csfd.cz. I tuto cenu získal Hořící keř.

Cena Magnesia za nejlepší studentský film byla zachována; odnesl si ji režisér Jakub Kouřil za krátký animovaný snímek Malý Cousteau.

"Fakt jsem to nečekala," řekla ČTK režisérka vítězných Šmejdů Sylvie Dymáková. Témat pro další projekty prý má v hlavě moc. "Šmejdi nebyli plánovaný film, vznikli naprosto spontánně sami, až plíživě. A pokud má vzniknout něco dalšího, tak se to prostě ukáže časem," dodala šťastná režisérka, která prý při natáčení "cestou" přibrala spoustu dalších spolupracovníků.