Zákon, který parlament schválil před týdnem a finský prezident Sauli Niinistö ve čtvrtek podepsal, představuje pro Finy zásadní změnu. Podle dosud platné právní normy platí, že ve Finsku není v obchodech s výjimkou Alka možné koupit pivo či jiný alkoholický nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 4,7 procenta. Od ledna se ale limit zvýší na 5,5 procenta.

V supermarketech, večerkách či čerpacích stanicích tak bude k dostání nejen více piv, ale také silnější cidery či různé míchané alkoholické nápoje.

Obchody se zásobováním pivy a dalšími dosud zapovězenými alkoholickými nápoji začaly, jakmile Niinistö zákon podepsal, legální prodej ale bude zahájen až od ledna. Prodejci podle YLE pracují přesčas, aby se na novinku připravili. Připravuje se i pivovar Sinebrychoff, který je jedním z největších finských výrobců alkoholických nápojů a mezi jehož značky patří ve Finsku populární piva Koff a Karhu.

Nový zákon vítají i minipivovary, které budou moci prodávat své výrobky s méně než 12 procenty alkoholu přímo zákazníkům.

V březnu pak Finy čeká ještě jedna novinka, a to prodloužená otevírací doba barů a hospod, které budou moci podávat tvrdý alkohol až do čtvrté hodiny ranní. Bary také budou moci propagovat slevové akce na konzumaci alkoholu.

Liberalizaci přístupu alkoholu ve Finsku doprovází zvýšení daní na tyto produkty. Vyšší zdanění dolehne především na pivo, cidery a víno, uvedla televize YLE s tím, že podle propočtů zdraží láhev středně silného piva o sedm centů (necelé dvě koruny). Zvýšení daní má podle představ zákonodárců Finy přimět k nižší spotřebě alkoholu a také vyrovnat očekávaný pokles výnosů prodejen Alko, které již nebudou mít na silnější piva monopol.

Ministerstvo vnitra očekává, že uvolnění prodeje alkoholu i přes vyšší zdanění povede k vyšší spotřebě, a to nejen doma, ale také na ulicích, kde pak hrozí více alkoholových deliktů, obzvláště nad ránem a o víkendech. Ministryně vnitra Paula Risikkoová k tomu uvedla, že policisté proto dostanou dodatečné školení. Varovala také, že zvýšení případů rušení veřejného pořádku jen o několik málo procentních bodů si vyžádá investici k zajištění bezpečnosti ve výši deset až 15 milionů eur (až 383 milionů korun).