Zoo Dvůr Králové, která patří kraji, je hlavním iniciátorem světové kampaně, která chce upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Hlavním důvodem, proč nosorožců v přírodě kvůli jejich vybíjení pytláky ubývá, je poptávka z východoasijských zemí po jejich rohovině pro medicinální účely. Rohovina přitom nemá léčebné účinky, které jsou jí přisuzovány. Na černém trhu může kilogram rohoviny vynést kolem 60.000 dolarů (1,5 milionu korun).
Na hranici by v polovině září mělo vzplát asi 20 kilogramů rohů, menší část bude tvořit slonovina. Spáleny budou rohy z uhynulých nosorožců, rohy odřezané nosorožcům chovateli či rohy, které si zvířata ulomila.
Podle vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí Pavly Říhové je Česká republika významným tranzitním centrem nelegálního obchodu s rohovinou a slonovinou. "Z Afriky přes nás míří nosorožčí rohovina do asijských komunit v Evropě nebo přímo do zemí východní Asie," uvedla Říhová. Vzorky rohoviny inspekce využije hlavně k výuce inspektorů.
Celníkům zoo na dobu neurčitou zapůjčila asi tříkilogramový roh z uhynulé samice Nabiré a dva vzorky rohů. Jde o první vzorky rohoviny, které celníci získali, zatím disponovali vzorky slonoviny. Podle ředitele odboru dohledu Celní správy Petra Müllera mají celníci pro odhalování nelegálních zásilek dva speciálně vycvičené psy na pražském ruzyňském letišti a jejich záměrem je vycvičit ještě nejméně další dva psy. Na odhalování nelegální přepravy vzácných zvířat, rostlin či produktů z nich se celníci nejvíce zaměřují právě v Ruzyni. Loni odhalili 162 nezákonných převozů, letos evidují zatím asi 50 případů.
Tvrdé kritice Rabas podrobil třídenní internetovou aukci rohů nosorožců, která byla ve středu zahájena v Jihoafrické republice. Její organizátoři tvrdí, že vybrané peníze půjdou na ochranu zvířat. Podle odpůrců však aukce pouze zvýší poptávku a nosorožce ještě více ohrozí. Úřady se snažily dražbě zabránit, největší světový soukromý chovatel nosorožců John Hume ale nakonec získal souhlas soudu. Uvolnění rohoviny do legálního oběhu podle Rabase roztočí spirálu vybíjení nosorožců ve volné přírodě, až nosorožci z Afriky úplně zmizí. Připomněl, že loni bylo v Africe upytlačeno asi 1350 nosorožců.
Dvorská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě, nyní jich chová 19. Ve dvorské zoo se dosud narodilo 56 nosorožců, první nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.