Šimpanz Dingo uhynul kvůli petardám: Díky „zoo v mrazáku“ má i tak šanci na potomka

Autor: rv - 
7. února 2025
16:48

Silvestrovské petardy se staly osudnými víc než půl století starému, vzácnému šimpanzímu samci Dingovi z královédvorské zoo. Zvíře v panice zřejmě spadlo nebo mělo potyčku s ostatními členy tlupy, poté uhynulo na vnitřní zranění. Teď je šance, že i po smrti bude moci samec poddruhu čego moci zplodit potomky. Zahrada získala při pitvě jeho spermie a cenný se tak bude moci zapojit do rozmnoženi svého druhu.

Pro populaci šimpanzů čego, kterých se chová v evropských zahradách kolem čtyř desítek, byla ztráta Dinga velmi citelnou. „Výjimečnost uhynulého samce vyplývá z jeho původu – před desítkami let se dostal do cirkusu coby mládě upytlačené v přírodě a ostatním šimpanzům čego v chovech je tedy značně nepříbuzný,“ uvedla zahrada.

Samec se za života stal šestkrát otcem a nejspíše to není konečné číslo. „Z těla zvířete byly získány spermie a somatické buňky, které byly následně zamrazeny v tekutém dusíku. Tak je vysoce pravděpodobné, že i uhynulý šimpanz by mohl mít v budoucnu další vlastní potomstvo nezbytné pro zachování genetické variability populace,“ popsal Josef Fulka mladší z Výzkumného ústavu živočišné výroby.

Tam jsou Dingovy vzorky zatím uloženy, ale v budoucnu se přesunou do královédvorské zahrady na nové pracoviště Výzkumného institutu ochrany genofondů. Vznikne tak s nadsázkou jakási „zoo v mrazáku“, kterou budou tvořit biologické vzorky ohrožených zvířat.

To je podle zahrady velmi praktické zejména v ohledu nezbytného oživování krve ve světových chovech. „Díky možnosti transportovat pouze zmrazené buňky není například nutné provádět transporty živých a často velkých živočichů na velké vzdálenosti,“ vysvětlila zoo.

Zahrada aktuálně koordinuje projekt BioRescue na záchranu nosorožce bílého severního. Metody asistované reprodukce jsou obvyklé a často zásadní i pro zachování unikátních plemen domácích zvířat.

Video  Šimpanzí výběh v plzeňské zoo.  - Romana Vébrová
Video se připravuje ...

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi