Pozemky byly v katastru zapsány na nadaci, jež je dědicem zesnulého knížete Františka Josefa II. Ten se ovšem podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů.
"Už jsme deklarovali, že pokud tento soud prohrajeme, dovoláme se k Nejvyššímu soudu a k dalším instancím v rámci českého práva," řekl ČTK mluvčí nadace Michal Růžička. Nadace považuje verdikt soudu za další konfiskaci, dodal. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka v tiskové zprávě uvedl, že úřad je připraven hájit zájmy ČR i v případě dovolání.
Tvrzení o tom, že se kníže hlásil k Němcům, nadace odmítala. Zdůrazňovala, že byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve druhé světové válce neutrální. Považovat takového cizince za Němce kvůli konfiskaci jeho majetku je podle nadace hrubým překrucováním historických faktů i českého a mezinárodního práva. Nynější rozhodnutí pak vnímá jako pokračování křivdy, kterou podle ní rodině způsobily komunistické soudy.
Odvolací soud dnes nejprve zamítl provádění dalších listinných důkazů a výslechů svědků, které navrhoval zástupce nadace Aleš Linhart. "Účastník nemá právo na to, aby byly provedeny veškeré jím navržené důkazy, soud provádí jen ty, které jsou s ohledem na předmět řízení a aplikované normy relevantní," konstatovala předsedkyně senátu Kateřina Švecová.
Po závěrečných návrzích stran pak senát potvrdil rozhodnutí nižší instance. "V plném rozsahu jsme se ztotožnili se skutkovými i právními závěry soudu prvního stupně," vysvětlila Švecová. Přechod vlastnictví se podle soudu uskutečnil na základě dekretu bez ohledu na to, kdo byl zapsán v katastru.
Žalobě státu na určení vlastnictví vyhověl loni v listopadu Okresní soud pro Prahu-východ. Stanovil, že vlastníkem nemovitostí je stát, a navíc nadaci nařídil uhradit České republice 50.000 korun, které stát zaplatil jako soudní poplatek. Nadace se odvolala, nebyla však úspěšná.