"SIS oslovila ke sledování (Michala Kováče mladšího - pozn. ČTK) nás, podsvětí,... a poté ho sami příslušníci SIS unesli do Rakouska," uvedl Černák. Dodal, že zavlečení exprezidentova syna do ciziny si objednal tehdejší autoritářský premiér Vladimír Mečiar.

O účasti SIS na únosu Kováče mladšího se v zemi spekuluje už léta. SIS údajně chtěla tímto způsobem zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, protože kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v zahraničí vydán zatykač, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho domů.

Vyšetření únosu brání kontroverzní amnestie, kterou v roce 1998 udělil Mečiar, jenž také vykonával některé pravomoci hlavy státu. Návrhy na zrušení kontroverzních amnestií ve slovenské sněmovně v minulosti opakovaně nepodpořili poslanci současné vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

Černák v knize pod názvem Proč jsem prolomil mlčení rovněž uvedl, že ti, kteří zavlečení Kováče mladšího zosnovali a řídili, nechali odstranit policistu Róberta Remiáše a že tento zločin si objednali u mafie. Remiáš zemřel v roce 1996, když v jeho autě vybuchla nastražená bomba. Předtím prý zabezpečoval spojení s bývalým pracovníkem SIS Oskarem Fegyveresem, který se skrýval v zahraničí. Fegyveres dříve vypověděl, že za únosem prezidentova syna stála právě tajná služba.

Odsouzený Černák v knize také píše o uplácení policistů, prokurátorů, soudců či státních úředníků a o činnosti svého gangu, který v 90. letech prý ovládal značnou část podsvětí na Slovensku. Soud na Černáka uvalil vazbu v roce 1997 a posléze byl odsouzen za vydírání. Před šesti lety Černáka jiný soud zase uznal vinným ze šesti vražd, za což mu vyměřil doživotí.

Černák dříve v tomto roce během soudního líčení o jiných mafiánských vraždách prohlásil, že se stydí za svou temnou minulost a že hodlá svědčit v některých procesech. Ve své knize Černák uvedl, že o svém záměru již před dvěma lety psal nynějšímu náměstkovi generálního prokurátora.

Generální prokuratura reagovala prohlášením, že se podněty od Černáka a jeho advokáta zabývala. Zároveň zpochybnila věrohodnost odsouzeného. "Vzhledem k tomu, že Černák je v historii slovenské kriminalistiky a justice považován za osobu odsouzenou za největší počet nejzávažnějších trestných činů, je potřeba tuto osobu odsoudit z morálně-společenského hlediska a v této souvislosti i hodnotit autenticitu a věrohodnost jakýchkoliv projevů a vyjádření této osoby," uvedla v prohlášení generální prokuratura.