Šéf právní poradny TI Petr Leyer řekl, že změnu přinese kvalitní zákon zahrnující veřejnou i soukromou sféru. "Obsahoval by reálnou právní ochranu a ne jen zaručení diskrétnosti," dodal Leyer. Průzkumy veřejného míněný prý ukazují, že whistleblowery začínají lidé vnímat spíše kladně. "Přesto by však velké množství respondentů (až 49 procent) od nahlášení korupce odradila obava z odvetných opatření," řekl Leyer. Jedním z výrazných problémů je prý české označení whistleblowerů, které společnost může vnímat jako udavače. Zatím se podle Leyera prosazuje například název "oznamovatel".

Whistleblowing je označení pro situaci, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem upozorní na trestné nebo podezřelé jednání, o kterém se dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím. Zákon může určit, jaká oznamovateli po dobu kauzy náleží míra ochrany. Whistleblowing může podle TI zachraňovat životy, životní prostředí a šetřit veřejné finance.

TI představila také internetovou kampaň zapiskej.cz, kterou chce zapojit veřejnost do diskuse o vzniku zákona chránícího whistleblowery. Akci podporuje fotograf Antonín Kratochvíl, který také upozornil na problém s pojmenováním whistleblowerů. "Má se hrát fér, jak ve sportu, tak v byznysu a v politice. Pro mě je někdo, kdo nehraje fér, prostě šmejd. Kvůli takovým lidem jsem odešel do Ameriky. Chtěl bych, aby se lidé v Česku nebáli zapískat, když někdo fauluje," dodal.