Obhajoba v dovolání tvrdila, že otčím střílel v takzvaném patickém afektu, tedy v nepříčetnosti vyvolané stresovou situací a ovlivněné dalšími faktory, například poruchou osobnosti, poškozením mozku a alkoholem. Obhajoba proto navrhovala mimořádně snížit trest pod zákonnou sazbu. NS ale nenašel důvod pro další zásah.

"Namítaná skutečnost, že každý jedinec má jiný stupeň odolnosti, aby se k útoku nedal vyprovokovat, rozhodně nemůže odůvodnit mimořádné snížení trestu odnětí svobody pod dolní hranici sazby," stojí v usnesení, které NS v těchto dnech zpřístupnil v databázi. Podle dostupných informací zatím muž nevyužil možnost podat ústavní stížnost.

Zločin se stal 21. března 2011 v noci, kdy otčím po předchozí opakované hádce s bývalou manželkou a jejím synem, který u něj bydlel v rodinném domě, odešel do ložnice, kde si vzal zbraň. Z pistole pak při pokračující hádce na jedenadvacetiletého mladíka dvakrát vystřelil. Jeden náboj chlapce trefil do hlavy. Mladý muž o den později zemřel ve vinohradské nemocnici.

NS ve svém prvním rozhodnutí uvedl, že nejde o vraždu spáchanou s rozmyslem, ale o prostou vraždu, což znamená uplatnění mírnějšího paragrafu. Městský soud poté ale znovu uložil dvanáctiletý trest. Vrchní soud pak upravil verdikt na desetileté vězení.

Pachatel od začátku přiznával zodpovědnost za smrt nevlastního syna, ale zcela popíral vražedný úmysl. Soudy všech stupňů na základě znaleckých posudků dospěly k závěru, že pachatel střílel v částečném afektu vyvolaném nevhodným chováním zastřeleného mladíka, jeho ovládací a rozhodovací schopnosti ale nevymizely úplně.