Policisté mohou zastavovat ujíždějící řidiče speciálními pásy propichujícími pneumatiky, které jsou 4,7 metru dlouhé a je na nich 110 dutých ocelových hrotů. Policie jich nakoupila 240 za 2,3 milionu korun. Má je dopravní a pořádková policie.

Pražští policisté pronásledovali řidiče ve čtvrtek před polednem. Nejdřív zaznamenali na Jižní spojce auto značky Škoda Octavia, které bylo podle evidence odcizené. "Ještě před samotným pokusem o zastavení však takticky požádali další hlídky o součinnost. Během toho si jich ale řidič pravděpodobně všiml a zajel na benzinovou čerpací stanici. V okamžiku, kdy jeden z policistů přistoupil k řidiči a chtěl ho zkontrolovat, muž sešlápl plyn a začal ujíždět," uvedla mluvčí.

Auto pádilo kolem Lhotky a sídliště Krč, kde prý v plné rychlosti projelo několik křižovatek na červenou. Řidič podle hlídky ohrozil několik desítek ostatních aut. Na ulici Československého exilu policisté připravili zastavovací pásy, které hodili před kola pronásledovaného vozidla. "Vzhledem k šíři vozovky však řidič na poslední chvíli strhnul řízení doprava a přes zastavovací pás přejel pouze levým předním kolem. Ve zběsilé jízdě tak nadále pokračoval," dodala Martínková.

Řidič mířil po Modřanské ulici kolem Vltavy, přes Barrandovský most a Zlíchovským tunelem na Smíchov, kde policisté na křižovatce ulic Plzeňská a Zahradníčkova znovu natáhli téměř přes celou silnici zastavovací pás a zbylou část vozovky zatarasili služebním autem. "Řidič již neměl žádnou šanci projet a rozhodl se svou jízdu přímo před pásem ukončit. Policisté následně nebezpečného řidiče s použitím hrozby namířené střelné zbraně z vozidla vytáhli a zadrželi," upřesnila mluvčí.

Podle testů měl v sobě pervitin. Jel prý v autě ukradeném ve druhé polovině března na Lounsku. Muži nyní hrozí až osmiletý trest vězení.