Nákup zařízení má vyjít na 154 milionů korun, uvedl dnes server Česká justice, který na záměr ministerstev financí a vnitra upozornil. Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové je ale mylná informace, že by dalších 80 milionů na instalaci systému mělo dodat samo letiště. "Ve vztahu ke zmiňované technologii nejde o prostředky letiště a jako takové je nebudeme dále komentovat," sdělila ČTK. Letiště podle ní do bezpečnostních opatření investuje dlouhodobě.

Požadavek na nákup systému schválila podle serveru Bezpečnostní rada státu. "Současný systém zajištění bezpečnosti cestujících a ochrany majetku na letišti se stává, z pohledu nových trendů a hrozeb mezinárodního terorismu, zastaralým a nedostatečným. Logicky se tak zvyšují rizika případného útoku," stojí ve zprávě pro jednání kabinetu.

Kromě systému na rozeznávání obličejů, který bude napojený na databázi hledaných osob, má být podle návrhu letiště vybaveno řadou dalších zařízení, které doposud chybí. Server uvedl, že je mezi nimi například centrální pracoviště, které by sdružovalo výstupy z řady již existujících varovných systémů, jako jsou kamerové systémy, elektronická kontrola vstupu nebo elektronické protipožární systémy.

Janoušková ale tvrdí, že letiště už podobný systém má. "V tuto chvíli přenos dat zajišťujeme kombinací elektronických postupů a fyzické síly, do budoucna chceme tyto procesy dále zefektivňovat větší automatizací a posunutím do elektronické roviny," sdělila ČTK.

Na pořízení vybavení se má podle návrhu podílet ministerstvo vnitra 98 miliony korun, resort financí sedmi miliony a Bezpečnostní informační služba dalšími 50 miliony korun, uvedl server s tím, že roční náklady na provoz jsou odhadovány na 20 milionů Kč. Systémy by měly být na pražském letišti zprovozněny do konce příštího roku, poté by modernizací měla projít ostatní mezinárodní letiště v Brně, Karlových Varech, Ostravě a v Pardubicích.