"V souvislosti s útěkem vězně bylo dnešního dne zahájeno trestní stíhání dvou příslušníků Vězeňské služby ČR," uvedla mluvčí. Jakékoliv další podrobnosti včetně toho, z jakých trestných činů jsou muži obviněni, odmítla s ohledem na vyšetřování sdělit.

Čtyřiačtyřicetiletý Jan Novák unikl v úterý odpoledne z nemocnice v pražské Krči tak, že vyskočil z okna pokoje ve druhém patře. V nemocnici byl podle Vězeňské služby kvůli plánovanému lékařskému vyšetření v souvislosti se závažným onemocněním, které nelze léčit ani v jedné ze dvou vězeňských nemocnic.

Kvůli útěku vězně skončili ve svých funkcích ředitel pankrácké věznice Pavel Hadrava a ředitel odboru vězeňské stráže z generálního ředitelství Vězeňské služby Petr Vlk. Ten od dnešního dne šéfuje plzeňské věznici na Borech, která je z hlediska ubytovací kapacity největší v ČR. Na místo šéfa pankrácké věznice vypíše Vězeňská služba výběrové řízení.

Kauzou se zabývá i ministerstvo spravedlnosti. "Příslušný útvar ministerstva provede hloubkovou kontrolu nastavení systému pro provádění eskort a důsledně posoudí, zda se jedná pouze o jednotlivý exces v důsledku lidské chyby jednotlivce, nebo o systémovou chybu," vzkázal ČTK náměstek pro vězeňství Vladimír Zimmel.

Uprchlík je vysoký 188 až 190 centimetrů, střední postavy. Má světlou pleť, hnědé vlasy a modré oči. Podle dříve zveřejněných informací si už stihl vyměnit vězeňské pyžamo za černé tepláky, šedou kostkovanou bundu a černého kulicha bez bambule. Policie dnes upozornila, že si na svobodě mohl oholit hlavu.

Policisté už na tísňové lince 158 přijali zhruba stovku tipů k tomu, kde se muž pohybuje, zatím se však žádný neukázal jako správný. "Detektivové stále žádají občany o pomoc při pátrání, důrazně však apelují na to, aby volali bezprostředně poté, co podezřelou osobu spatří. Často se totiž stává, že veřejnost volá na tísňovou linku i s denním zpožděním, a takové poznatky pak ztrácejí na významu," napsala pražská policie v tiskové zprávě.

Novák byl v roce 2009 pravomocně odsouzen k souhrnnému trestu ve výši 7,5 roku ve věznici s ostrahou za loupežná přepadení heren a benzinových stanic a za ohrožení pod vlivem návykové látky. Z vězení byl podmíněně propuštěn dřív, konkrétně loni v září. V březnu však putoval znovu za mříže, a to kvůli údajnému brutálnímu napadení servírky v čínské restauraci, odkud chtěl odejít bez placení. Ženě prý tloukl hlavou o zem, šlapal na ni a mlátil do ní židlí, dokud nezůstala bezvládně ležet. Pražský městský soud mu za to v listopadu nepravomocně uložil dalších 8,5 roku vězení, opět v režimu ostrahy.