Kužel se podle obžaloby dopustil podvodu, když na konci roku 2008 podepsal s ministerstvem zahraničních věcí smlouvu, v které se zavázal, že komora uspořádá pět seminářů zaměřených na proexportní politiku. Akce měly resort prezentovat jako partnera komory.

Někdejší prezident komory podle spisu nechal vyhotovit fakturu na 480.000 korun, ačkoliv věděl, že podmínky smlouvy nemůže dodržet a semináře se neuskutečnily. Peníze byly zaplaceny z balíku ministerstva zahraničních věcí, které je teď u soudu vymáhá zpět. Celkem měl projekt seminářů vyjít na 560.000 korun.

Soud při dnešním druhém hlavním líčení vyslechl kolem deseti svědků, kterými byli zaměstnanci komory i ministerstva. Podle někdejších pracovníků komory se v roce 2008 dělalo mnoho seminářů, které se však týkaly evropských dotací, a nikoliv proexportní politiky. Probíraly se také prezenční listiny, na nichž byly seznamy lidí, kteří měli na údajných seminářích být. Svědci však tvrdili, že šlo o listiny z jiných akcí. Soud bude pokračovat dalšími výslechy 15. října.

Petr Kužel byl šéfem Hospodářské komory ČR od května 2008. Funkci po šesti letech opustil letos v květnu. Jeho nástupcem se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Komora sdružuje přes 14.000 podnikatelů v Česku.

Kužel také od loňského května čelí trestnímu oznámení, které na něj loni v květnu podal Nadační fond proti korupci. Podezírá ho ze zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku či pletichy při zadávání veřejné zakázky.