Podnikatel z obce Zádveřice - Raková Daniel Rafaj podle obžaloby distribucí otráveného alkoholu přivodil těžkou újmu na zdraví pěti lidem. U soudu naznačil, kde skončila směs, kterou údajně od hlavního distributora Jiřího Vaculy v množství 2200 litrů odebral důchodce z Vizovic Zdeněk Kopl. Rafaj prý míchal "slivovici" z alkoholu, který měl od Kopla šestapadesátiletý Vlastislav Plonka ze Zlínska, jenž krátce po vypuknutí aféry spáchal sebevraždu.
Kopl o den dříve u soudu odmítl, že by s alkoholem obchodoval. Podle Rafaje mu ale Plonka řekl, že líh koupil od Kopla. Osud směsi, kterou Vacula podle svých slov Koplovi dodal, se zatím nepodařilo objasnit. Rafaj dodával alkohol i Petru Veselému z Uherského Brodu, který je stejně jako on obžalován z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Veselý tvrdil, že se domníval, že od Rafaje kupuje legálně vypálenou slivovici.
Nabízel ji poté přes internet i inzeráty v supermarketech. Veselý uvedl, že zmíněnou slivovici koupil za 180 korun a prodával o 50 korun za litr dráž. "Je mi obrovsky líto, co se stalo. Nechtěl jsem nikomu nic způsobit. Byla to má lidská hloupost a naivita, že jsem věřil člověkovi, který má pálenici, že mi prodává svou slivovici," řekl Veselý, od něhož se kontaminovaný alkohol dostal i na Slovensko. Jeho i případy Rafaje a Kopla projedná zlínský okresní soud.
Podnikatel z Veselí nad Moravou František Bačík si prý myslel, že od svého známého Libora Drábka kupuje za 70 korun za litr alkohol, který byl "ukradený z nějaké likérky". Bačík ho poté dodal další obžalované Ivaně Ondrušové, do jejíž restaurace chodil podle obžaloby později kvůli otravě metanolem zemřelý muž. Ondrušová u soudu v pondělí popřela, že by alkohol od Bačíka v hospodě prodávala, měla ho prý pro svou potřebu.
Podnikatel z Jičínska Radomír Šoun koupil od Martina Jirouta z Horní Olešnice na Trutnovsku, který patřil mezi hlavní odběratele směsi od Vaculy, 48 šestilitrových barelů. Až na jeden, který dodal známému Josefu Vanclovi, prý všechno vylil. Vancl alkohol přeprodal kamarádce, jejíž manžel měl po otravě zdravotní problémy. Šoun i Vancl stanou před okresním soudem v Jičíně. Ostatní obžalovaní vypovídat odmítli s tím, že by si mohli přitížit.
Týká se to pracovnice v sociálních službách Ludmily Švábenské z Brna, majitele firmy LEKO Příbram Jaromíra Smrčiny i jeho syna a zaměstnance stejné firmy Jaromíra Smrčiny mladšího. Řidič LEKO Příbram Václav Puchmajer se soudu omluvil s tím, že ve věci vypovídat nebude. Hlavní líčení pokračuje v pondělí výslechem dalších svědků.
Metanolová aféra vypukla 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky Tomáš Křepela spolu se svým zaměstnancem, Slovákem Rudolfem Fianem namíchali 10.000 litrů směsi tvořené z poloviny metanolem a z druhé etanolem. Do oběhu ji uvedl dělník Jiří Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku. Za obecné ohrožení jim hrozí 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Stejným trestem může být podle soudu ohroženo devět z deseti ve Zlíně souzených lidí.