Spojené státy jsou nejdůležitější samostatnou vývozní destinací Německa po skupině zemí EU, Čína je pak největším obchodním partnerem Německa podle celkového objemu obchodu. Obchodní spory mezi USA a Čínou, jejichž součástí je zavedení cel, tak mají dopady i na německé firmy.

Poradci také upozornili na slabší růst globální ekonomiky, což je další z důvodů pesimističtějšího výhledu německé ekonomiky. Ta nyní expanduje už devátým rokem za sebou.

Ve zprávě, která má být oficiálně zveřejněna ve středu, poradci rovněž upozorňují na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, což by také mohlo zasáhnout růst. Neočekávají však, že by pomalejší růst měl negativní dopad na trh práce.

Vysoká poptávka po zaměstnancích v Německu znamená, že lze očekávat další zvyšování mezd. To je dobré pro výdaje domácností, na kterých se růst německé ekonomiky, tradičně tažený vývozem, stává stále více závislý. Kromě růstu reálných mezd pomáhá výdajům spotřebitelů také rekordně vysoká zaměstnanost, jistota zaměstnání a nízké náklady na půjčky.