Nejoblíbenější prázdninovou destinací Čechů se letos opět stalo Chorvatsko, ale lokality mimo Evropu jsou stále žádanější. Z turistů, kteří si zřizovali cestovní pojištění přes srovnávač, volilo Chorvatsko 18 procent z nich. Proti loňsku jde o pokles o pět procentních bodů.

Po Chorvatsku je nejvyhledávanější destinací Slovensko (12 procent) a Itálie (devět procent). Z mimoevropských letovisek je největší zájem o Turecko a Egypt. Zatímco loni v létě do některých zemí mimo starý kontinent vyráželo 3,1 procenta Čechů, letos to je už šest procent.

"Největším nešvarem českých turistů je především neinformovanost. Ta se nejvíc týká rekreačních a rizikových sportů, mezi kterými často nevidí rozdíl. Zatímco rekreační sporty v sobě zahrnuje každé cestovní pojištění, rizikové sporty je třeba si připojistit. Hranice mezi těmito dvěma aktivitami je někdy velmi tenká, navíc je každá pojišťovna definuje jinak," uvedl Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz.

Jako příklad uvedl jízdu na vodním skútru. Zatímco některé pojišťovny tuto aktivitu řadí do základní nabídky, u jiných je nutné se připojistit v rámci rizikového sportu. Připojištění se nakonec mohou týkat i tak běžné činnosti, jako je plavba po moři výletní lodí či na jachtě. Odlišný přístup pojišťovny zaujímají i k jízdě na koni nebo kolečkových bruslích.

Do velkých potíží se turista může dostat i tehdy, pokud zvolí nedostatečný limit krytí léčebných výloh. To se týká hlavně lidí, kteří vyrážejí mimo země EU. Pětina z nich volí u cestovního pojištění nižší krytí, tedy v rozsahu 1,5 až pět milionů Kč. Podle Laiska může být tento limit nedostačující, protože náklady na léčení se v některých státech mohou výrazně prodražit.

Mezi nejdražšími a nejlevnějšími nabídkami s krytím obdobných rizik může být rozdíl v ceně až 56 procent. Například léčebné výlohy v rozsahu sedm milionů Kč a pojištění odpovědnosti pět milionů mohou stát 1400 korun, ale také 605 korun za stejně vysoké léčebné krytí a o milion nižší pojištění odpovědnosti.

Mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými se turisté na dovolené potýkají, patří zlomeniny, šlápnutí na mořského ježka, zubní komplikace, infekce a alergie. Šlápnutí na ježka bývá zvláště v Chorvatsku velmi častou zdravotní komplikací.

Češi se v cizině nejvíce obávají zdravotních problémů, proto 76 procent volí u cestovního pojištění vyšší pojistnou ochranu (pět milionů Kč a více). Druhým nejčastěji sjednávaným připojištěním je pojištění odpovědnosti (89 procent). "Toto pojištění je vhodné zvláště tehdy, pokud cestuje rodina s dětmi. Děti totiž mohou způsobit nemalé škody například na hotelovém vybavení či na majetku jiných turistů," vysvětlil Laisek. Zajímavostí může být velmi malý zájem o pojištění storna zájezdu, které volí pouze 1,3 procenta cestovatelů.