Nejčastějšími přestupky jsou neodeslání datové zprávy o evidované tržbě, nevystavení účtenky zákazníkovi, neumístění informačního oznámení. Zneužití autentizačních údajů nebo vydaného certifikátu pro evidenci tržeb berní úředníci zatím nezaznamenali. "Agendu jsme nyní schopni bez problémů vykonávat, dostali jsme se do rutinního provozu," uvedl Komárek.

Jihomoravský finanční úřad provedl v regionu více než 7500 kontrol. Nedostatky se podle berních úředníků týkaly jen 15 procent podnikatelů. Finanční úřad uzavřel pouze dvě provozovny, jednu ve Slavkově u Brna a druhou ve Vyškově. V obou případech byly vytýkané nedostatky po několika týdnech odstraněny a provozovny byly opět otevřeny.

Zavedení EET patří mezi stěžejní projekty dosluhujícího kabinetu. Končící vláda sociální demokracie, ANO a KDU-ČSL si od zavedení EET slibovala omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicoví politici však už před spuštěním evidence upozorňovali, že tento systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Případnými úpravami EET se bude zabývat až vláda vzešlá z nedávných voleb.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytování a od letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích či služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se pak podle současné úpravy do systému zapojí také vybraní řemeslníci i další služby. V prvních dvou fázích si autentizační údaje v kraji vyzvedlo 23.448 subjektů, berní úředníci čekají, že v další fázi k nim přibude dalších 20.000.