"Nevím, z čeho vychází Komerční banka, možná má nějaké zákulisní informace o tom, koho vidí jako favorita. Opravdu nemůžu říct, že bychom jednali pouze s jedním a ostatní jednání ukončili," řekl dnes Beneš. Podle dřívějších odhadů prodejní ceny měl ČEZ za aktiva získat zhruba osm miliard korun, podle informací ČTK bude zřejmě konečná cena mírně vyšší.

ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v zemích, jako jsou Německo a Francie. Loni společnost zahájila mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Firma v Bulharsku nadále hledá kupce pro společnosti CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria a Free Energy Project Oreshets. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie.

Už minulý týden ČEZ oznámil, že našel kupce pro bulharskou černouhelnou elektrárnu Varna, kterou prodával odděleně. Koupí ji bulharská společnost SIGDA OOD. Její nabídku ČEZ vybral jako nejlepší ve výběrovém řízení a s firmou se už dohodl na podmínkách transakce. Konečná cena bude stanovena k datu prodeje.

Elektrárna Varna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena. ČEZ provoz elektrárny zastavil od začátku předloňského roku kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny.