Evropská komise v listopadu oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v ČR. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Vitásková dnes hovořila zhruba o 40 miliardách Kč. Schválením komise ERÚ výplatu peněz podmiňoval.

"Věříme, že se již podobná situace, ve které nebylo jasné, zda obnovitelné zdroje získají státem garantovanou podporu, nebude opakovat. Vypsání podpory před Vánoci bezesporu uklidní desítky tisíc podnikatelů nejen v solární energetice, ale také zemědělce, obce a bankovní instituce, a přinese tolik potřebnou stabilitu do sektoru obnovitelných zdrojů," uvedl dnes předseda představenstva Solární asociace Tomáš Buzrla.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost doplnil, že rozhodnutím definitivně končí diskuse o tom, zda lze podporu vyplácet či nikoliv. "Jasná pozice Bruselu, ve které Evropská komise potvrdila, že podpora šetrné energetiky je v souladu s unijními pravidly pro státní podporu a nenarušuje hospodářskou soutěž, byla pro české úřady klíčovým signálem, aby podporu vypsaly," podotkl.

Vitásková dnes také uvedla, že úřad do konce roku vypíše podporu i převážné většině kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Jde o zdroje spuštěné do roku 2012, které podle ní tvoří až 95 procent těchto zdrojů. Ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek ČTK řekl, že sdružení vítá racionální postup ERÚ, který vychází z platného právního stavu a zabrání škodám v příštím roce. "Důvody úřadu pro nevypsání podpory pro elektřinu z vysokoúčinné KVET ve výrobnách uvedených do provozu od 1. ledna 2013 nicméně ještě analyzujeme," dodal.