Finanční správa ode dneška začne ukládat údaje o tržbách podnikatelů, kteří se k ní dobrovolně připojí pomocí elektronické evidence tržeb (EET). K systému se mohli podnikatelé připojit i dříve, ale v testovacím prostředí, tzv. playgroundu, se data o evidovaných tržbách neukládala. Povinnost evidovat tržby nastane právě 1. prosince.

Přestože již řada podnikatelů má pokladny podporující EET, s jejich uvedením do testovacího provozu, který se spouští dnes, podniky podle provozního ředitele firmy Storyous Petra Filipece vyčkávají. "A to hlavně kvůli strachu, že udělají chybu v nastavení pokladny nebo špatnou evidencí jednotlivých plateb. Čekají tedy na více informací a příkladů z trhu, které jim napoví, co a jak," uvedl.

Překvapení nad tím, že podnikatelé nemají zájem o zkušební provoz, vyjádřil zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec. "Jsme sami překvapeni, že zájem o dobrovolné listopadové evidování tržeb je nulový. Z více než 1000 zákazníků nemáme žádného, který by se chtěl od dnešního dne připojit k EET a nepovinně evidovat své tržby měsíc dopředu. Zájem zaznamenáváme pouze v případech, kdy si chce zákazník vyzkoušet, podotýkám v řádu hodin či dní, zda připojení k EET opravdu funguje," uvedl.

Společnost Dotykačka z improvizované ankety mezi podnikateli zjistila, že řada z nich si s EET starosti nedělá. "Někteří používají chytrý pokladní systém již řadu let a EET pro ně znamená jen aktualizaci softwaru, jinak se pro ně nic nemění. Protipólem však byly případy podniků, kde zatím žádný pokladní systém pro EET nemají a zároveň je to vůbec nestresuje," uvedl mluvčí společnosti Michal Wantulok.

Poskytovatel pokladních systémů Rychlá Pokladna odhaduje, že nyní má vlastní konkrétní řešení pro EET zhruba 40 procent restaurací a přibližně 25 až 30 procent jej vybírá. "Zatím však stále zhruba 30 až 35 procent podniků se problematikou zařízení pro EET vůbec ještě nezačalo nezabývat," uvedl jednatel společnosti One Pub Pavel Friedrich. Připomněl, že v ČR je evidováno na 30.000 gastronomických zařízení.

Zatímco v letních měsících dodávala Rychlá Pokladna hardwarové i softwarové řešení v řádově desítkách kusů, s nástupem září se zájem hostinských začal podle Friedricha výrazně zvyšovat. "V říjnu pak odbyt vzrostl ve stovkách procent a desítky se změnily v tisíce. Očekáváme, že v listopadu bude nápor zájemců o EET ještě výraznější," uvedl.