Mezi pašovaným zbožím byla řada ohrožených rostlin a zvířat, preparovaných i živých. Na celní poště byla například odhalena zásilka dvou stovek preparovaných motýlů a brouků z Ruska a Thajska. Na ruzyňském Letišti Václava Havla zase celníci našli v zavazadlech cestujících z Jižní Ameriky 1293 kaktusů. Kromě toho pašeráci loni převáželi i živého papouška žako nebo vlčí kůži s lebkou. Dohromady bylo podobných případů 80.

Velmi často se celníci setkávají s případy pašování drog, kterých loni ruzyňský úřad odhalil 408. Zločinci se snaží drogy různě skrývat, jako například cizinec z brazilského Sao Paula, který měl sáčky s více než dvěma kilogramy kokainu zašité v zádových výztužích batohů. Cestující letu z indického Dillí zase vezl pod falešnými dny zavazadel osm kilo hašiše. Jinou metodu zvolil Jihoameričan letící z Paříže, který zhruba 800 gramů kokainu rozpustil, a převážel ho pak v lahvích od šampaňského a whisky.

Nejčastější byly loni případy pašování padělaného zboží, kterých bylo 593. Kromě klasického padělání hodinek, kabelek a dalších módních doplňků známých značek jako Cartier či Louis Vuitton se ruzyňští celníci setkali i s padělky přístrojů. Velmi časté byly padělky elektroniky od firem Apple nebo Samsung, ale ve 178 případech zadržel úřad také přes 600 kusů přístrojů na pedikúru s označením Scholl a více než 400 kusů náhradních nástavců.

Právě třeba u pašování zboží porušujícího práva duševního vlastnictví zaznamenali celníci podle Miškovské výraznější meziroční nárůst. Souvisí to podle mluvčí se stále rostoucím zájmem lidí o nakupování přes e-shopy. Přibylo rovněž případů pašování anabolik nebo tabáku, řekla Miškovská ČTK.