"Jedním ze způsobů, jak by banky mohly zvyšovat zisky bez větších investic, je zlepšování efektivnosti. A v tomto kontextu vidím v Evropě velký potenciál pro snadné zlepšení - konsolidaci v sektoru," řekl na dnešní konferenci v Paříži člen výkonného výboru ECB Yves Mersch. Spojování bank podle něj brání hlavně to, že mnohé z těchto institucí jsou politicky až příliš propojeny na své domovské země.

Řada evropských bank potřebuje zvyšovat ziskovost poté, co po finanční krizi let 2007-09 musely projít zeštíhlením a restrukturalizací. Zpřísněná regulace po krizi je nutila omezovat aktivity a zvyšovat kapitál, což se odrazilo na snížení schopnosti poskytovat úvěry a investovat. ECB, která získala loni v listopadu na starost dohled nad velkými bankami v eurozóně, prosazuje přeshraniční spojování, aby snížila často výrazné rozdíly mezi úvěrovými náklady v jednotlivých zemích eura.

Stefan Schmittmann z německé Comerzbank ale v tuto chvíli nepovažuje fúze mezi bankami v eurozoně kvůli regulaci za reálné. ""Pochybuji, zda je v této chvíli nějaká banka ve stavu integrovat jinou a přitom vyhovět všem regulačním požadavkům," řekl Schmittmann, který ve vedení Commerzbank odpovídá za rizika. "Zdá se mi to, alespoň pro nás, v zásadě nemožné," dodal manažer podle agentury Reuters.

Evropské banky zaostávají za americkými z hlediska konsolidace hlavně kvůli tomu, že regulační úřady nejsou velkým bankovním skupinám nakloněny. "Bankovní unie by sice teoreticky měla konsolidaci prospívat, v praxi ale současní regulátoři nemají velké banky rádi, což celý proces maří," řekl Bordenave.

Šéf britské pobočky švýcarské skupiny Credit Suisse Garret Curran poukázal na to, že řada bank nadále omezuje své rozvahy, a nemá tak velkou chuť k akvizicím a fúzím. "Myslím, že trendem je stále dekonsolidace, nikoli ale nezbytně prostřednictvím prodeje aktiv, ale spíše jejich rušením," řekl.