Převzetí energetické divize Alstomu by vedlo ke snížení počtu globálních konkurentů GE v segmentu velkých plynových turbin ze tří na dva. Vedle americké skupiny by zůstal na tomto trhu už jen německý Siemens a japonská Mitsubishi Hitachi Power Systems. To by se mohlo promítnout do vyšších cen, uvedla komise.

"Máme obavy, že navrhovaná transakce by vedla nejen k vyšším cenám, ale i k tomu, že zákazníci budou mít menší možnost volby a v sektoru se omezí inovační aktivita," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Rozhodnutí by měl výkonný orgán Evropské unie vydat do 8. července, sdělila agentura Reuters.

Krok Evropské komise zřejmě vyvine na GE tlak, aby nabídla Bruselu ústupky, zejména v podobě prodeje některých aktiv. Komise již v roce 2001 zablokovala konglomerátu plán koupit za 42 miliard dolarů amerického konkurenta Honeywell International, třebaže americké úřady transakci schválily.

Alstom se dohodl na prodeji většiny své energetické divize americkému koncernu General Electric loni v červnu. Transakce francouzskému podniku umožní zaměřit se na jeho dopravní divizi, která vyrábí například rychlovlaky TGV. GE prodá Alstomu svou divizi pro systémy železniční signalizace, aby tak podpořil zbylé aktivity francouzského podniku na trhu dopravních zařízení.

Energetická divize Alstomu vyrábí turbiny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny. Jeden z výrobních závodů má firma v Brně.