Zájem o svého zástupce v dozorčí radě ČEZ od té doby již veřejně oznámili lidovci. Premiér Bohuslav Sobotka současně připustil, že by svého člověka v tomto orgánu mohla mít i opozice. "K tomu, aby se někdo vyměnil v této dozorčí radě, která byla zvolena, je třeba svolat mimořádnou valnou hromadu. A to asi oni neudělají," domnívá se Pačes. "Jsem zvědav, jako to dopadne, já osobně si myslím, že k žádným změnám již v tuto chvíli nedojde," dodal současný šéf dozorčí rady, jenž v minulém týdnu jako jediný ze zástupců státu obhájil své členství v radě.

Pačes prohlásil, že o svém setrvání v dozorčí radě nejednal s premiérem ani ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a sám o něm do poslední chvíle nevěděl. "S panem premiérem jsem nemluvil vůbec, naposledy snad před pěti šesti lety, když jsem byl předsedou Akademie věd a on ministrem financí. Od té doby jsem se s ním nesetkal," poznamenal. V kontaktu je naopak s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Pavlem Šolcem, který má na starosti aktualizaci státní energetické koncepce.

Ke svému setrvání v dozorčí radě podle Pačese prý mohla přispět i publikace, kterou nedávno vydal spolu se šéfkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. "Poslal jsem knihu panu ministru financí... možná že i to byl ten popud, alespoň já si to tak vysvětluju, že pan Babiš souhlasil, že tam zůstávám," uvedl.

Otázka dostavby Temelína se podle předsedy dozorčí rady ČEZ nyní stala politickým rozhodnutím. "Je to mimo dozorčí radu, je to mimo ČEZ. Je to záležitost politická," řekl. Současně zopakoval svůj soukromý názor opřený o odhady budoucího vývoje. Podle nich si při plánovaném uzavírání uhelných elektráren, stávajícím stavu obnovitelných zdrojů a konci životnosti Dukovan nelze jiný zdroj elektrické energie představit.

Pačes se v rozhovoru rovněž zmínil o současném šéfu energetické firmy Danielu Benešovi. Uvedl, že se s ním bavil o jeho kontaktech s Janou Nagyovou, která podle některých informací domlouvala obsazení klíčového postu ve vedení policie právě s šéfem ČEZ. "Řekl mi, že se ji nikdy nesnažil ovlivnit. Když se ho na něco zeptala, prostě jí odpověděl a řekl jí svůj názor," uvedl Pačes.