Exkluzivní přiznání: „O tom příběhu jsem nevěděl nic!“ řekla Blesku hvězda Harryho Pottera
Nedávno překročil čtyřicítku, přesto pro většinu svých příznivců zůstává studentem. Tedy – Oliverem Woodem, kapitánem nebelvírského famfrpálového týmu Školy čar a kouzel v Bradavicích. Sean Biggerstaff ne poprvé navštívil Prahu a Blesku poskytl exkluzivní rozhovor.
Skotský herec Sean Biggerstaff se narodil v půli března 1983. Jako zdánlivě nenápadný a tichý mladík okouzlil svět v roli Olivera Wooda v sérii Harry Potter (Kámen mudrců, Tajemná komnata a Relikvie smrti; část 2 - 2001, 2002 a 2011). Herectví okusil už v pěti letech, před kamerou stál poprvé v roce 1996, kdy se podílel na seriálu podle románu skotského autora Iaina Bankse (†59) Vraní ulice. Jako teenager se v roce 1997 objevil ve filmu Zimní host, který napsal a režíroval Alan Rickman (†69), pozdější představitel Severuse Snapea v Harry Potterovi. Toho mladý herec okouzlil!
Nejen, že si jej Rickman sám pro film vybral. Doporučil chlapce také londýnské herecké agentuře International Creative Management a Paulu Lyon-Marisovi, zrovna ve chvíli, kdy začínal výběr herců pro ságu Harry Potter. „Alan… Opravdu se nám mladým věnoval. Když si myslel, že je někdo talentovaný, dal si tu práci, aby mu pomohl vydat ze sebe to nejlepší,“ řekl Biggerstaff Blesku v rozhovoru, který vznikal na sedmém ročníku festivalu českých Potterheadů (milovníků kouzelnických příběhů) LexiCon 2024, který byl opět plný magie, zábavy a nadšených návštěvníků.
„Týden jsme strávili v jedné místnosti jen my dva mladí kluci v dětských rolích – já a Douglas Murphy, a Alan. Zkoušeli jsme každou scénu ve filmu pořád dokola, jako bychom hráli divadelní hru. Počasí bylo špatné, takže jsme museli být opravdu flexibilní… Tehdy jsem si neuvědomoval, jaké to bylo štěstí, protože to bylo poprvé, co jsem točil film. Pak už filmování nikdy nebylo takové,“ řekl Sean.
Role v Zimním hostu mu otevřela dveře do fantastického světa filmu a herectví, kterému zůstal věrný a pořád ho baví. „Zvlášť, když jsem na jevišti, je to stále neuvěřitelný pocit. Nejsem nadšený jen proto, že jsem v televizi, kině nebo v představení, musí to opravdu fungovat, abych si to užil,“ prozradil Blesku v pauze během setkání s českými fanoušky, kteří stáli v dlouhých frontách, aby „svého“ Wooda mohli potkat. Co říká na to, že svět Harryho Pottera je stále tak fascinující a důležitý pro miliony lidí? „Je to zvláštní a já jsem poslední člověk, který by mohl posoudit důvody. Sám jsem nevěděl o Potterovi nic, dokud jsem se nepřihlásil do konkurzu,“ přiznal.
„Sledoval jsem ten příběh jinak, zevnitř. Byl jsem v něm a knihy třeba četl jen proto, abych věděl, co asi budu muset ztvárnit. Nejen pro čisté potěšení.“ Sean sám pak poslouchal ostatní, jak mu vyprávěli o výjimečnosti knih spisovatelky J. K. Rowling (59). „Pořád je to tak živé! Ten svět, který vytvářejí, každý viděl ve svých představách po svém. Jejich přenesení na plátno umožnilo vykreslit jej tak, že všichni vidí a cítí totéž. Chris Columbus (65, režisér prvních dvou filmů) stvořil něco neuvěřitelného – místo, kde se lidé opravdu cítí, jako by tam byli.“ Sean zavzpomínal i na nejtěžší chvíle natáčení ikonických snímků.
„Někdy i úžasné obrazy ve filmech byly poměrně jednoduché během realizace. Své scény jsem dělal docela brzy po začátku natáčení. A pak byly měsíce, kdy jsem sice byl na place pořád, ale třeba jsem seděl v pozadí ve Velké síni a tak. Následovaly je momenty neuvěřitelně těžké technicky, kdy jsme pracovali také 14 hodin denně ve studiu, abychom natočili dva záběry, které zabraly i jen sedm vteřin filmového času. To bylo opravdu dlouhé, nudné a únavné. Takže za mě nejobtížnější bylo asi po celou dobu udržet tu magicky vřelou energii,“ popsal neviděné strasti herecké profese.
Jeden z posledních filmů, ve kterém se Sean Biggerstaff objevil, je Super November (2018), který Peter Bradshaw ze serveru The Guardian popsal jako žánrový experiment o kamarádech, jejichž životy naberou velmi zvláštní směr. Kombinace romantické komedie a orwellovské dystopie vypráví o lásce dvou lidí ve chvíli, kdy svět nevratně mění politická krize a obyčejný všední život je jen vzdálenou vzpomínkou. Jak je pro Seana důležitá láska v naší také někdy složité době? „Vždy je důležitá. Láska je jednou z těch záležitostí, pro které stojí za to žít, ne? Která dělá život hodný žití. To platí v klidných dobách stejně jako teď.“
Samozřejmě jsme se ptali na jeho dojmy z naší metropole, když Sean překvapil, že ji zná. „Mně se tu líbilo už v roce 2003, když jsem tu pracoval na seriálu pro BBC,“ řekl. „Bylo to skvělé, protože jsem měl jen malou roli, ale byl jsem tu několik týdnů. Během té spousty volných dní jsem se mohl jen tak toulat a navštěvovat Staré Město – bydlel jsem hned vedle Karlova mostu. Už to je dvacet let, hodně jsem toho zapomněl. Praha je ale jedno z nejkrásnějších míst, kde jsem kdy byl. Rád se o tom znovu přesvědčím. Chci vidět dům, kde žil Franz Kafka, jsem jeho fanouškem,“ zmínil také. A naopak doporučil, co stojí za vidění ve Skotsku. „Pokud máte rádi přírodu, výlety a tak, vydejte se na severozápad země, kde je všechno opravdu dramatické, hornaté. Máme taky dvě krásná města, rozhodně jeďte do Edinburghu. Je neuvěřitelně krásný, se svým hradem, královskou poštou, parky… I v Glasgow je spousta skvělých věcí, ale jsem zaujatý,“ dodal se smíchem glasgowský rodák.
Na závěr jsme se bavili o jeho pracovním nasazení, které bohužel v posledních letech komplikují zdravotní problémy. „Mám zranění zad, které si vyžádalo chirurgický zákrok a dlouhou rekonvalescenci, stále odpočívám,“ uvedl Sean. „Zajímavá ale pro mě byla účast v epizodě Dobrých znamení od Amazonu, vyšla asi před rokem. To bylo skvělé. Pokračuji v natáčení audio dramat a spin-off audio seriálu ikonického sci-fi příběhu Doctor Who. Hlavní postavu Jenny tu ztvárnila Georgia Tennant (39), ta mě požádala, abych se přidal, což je milé. Takže jsme loni natočili další sérii a v plánu je udělat pokračování. Pokud jde o nerdy, to jsou dvě poměrně aktuální a zajímavé věci. Nenechte si je ujít,“ radí na závěr Sean Biggerstaff, bez něhož by Harry Potter nevěděl, co je potlouk nebo zlatonka!
Co ze sebe dělá Zagorku,v životě tolik už nevydělá.