Neděle 23. června 2024
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Polojasno 24°C

Recenze: Oheň a krev cloumají říší, jíž před Hrou o trůny vládne rod Targaryenů

Autor: Ivan D. Hladík - 
5. března 2023
10:02

Odkud vzešla nenáviděná i milovaná Daenerys? Kniha Oheň a krev od George R. R. Martina je fascinujícím a poutavým ponorem do historie dynastie Targaryenů v Západozemí, dlouho před událostmi série Píseň ledu a ohně a seriálu Hra o trůny. Oheň a krev je výjimečným návratem do říše, která i ve vaší krvi rozbouří oheň.

Přestože je strukturována spíše jako historický popis vlády targaryenských králů od Aegona Dobyvatele po Aegona III. a obsahuje podrobnosti o hlavních událostech, bitvách a politických manévrech jednotlivých epoch, není ani omylem nudným doplňkem, který byste ztěžka přežvýkávali. O čem tedy Oheň a krev je? Úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů s podtitulem Historie targaryenských králů v Západozemí I. představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí.

Dramatický návrat do Západozemí zrozeného v knihách George R. R. Martina. Targaryeni, Rod Draka, začínají svůj boj o Železný trůn i přízeň diváků. Dramatický návrat do Západozemí zrozeného v knihách George R. R. Martina. Targaryeni, Rod Draka, začínají svůj boj o Železný trůn i přízeň diváků. | HBO

Staletí před událostmi líčenými ve Hře o trůny se rod Targaryenů – ti jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie – usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Co se doopravdy dělo během Tance draků? Proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze? Odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys? To je jen několik z mnoha otázek, na něž najdete odpověď v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho. Do tohoto příběhu jsme mohli letmo nahlédnout už v knihách, jako byl Svět ledu a ohně, ale teprve nyní se před námi spletitá historie Targaryenů odhaluje do posledního detailu.

Jednou z předností titulu je Martinovo budování světa, které je stejně poutavé a podrobné jako v jeho sérii Píseň ledu a ohně. Kniha poskytuje bohatý kontext k událostem série a dokresluje pozadí mnoha významných rodů a postav. Samotný rod Targaryenů je představen v celé své složitosti, s různými osobnostmi, motivacemi a chybami. „Miluji historii Západozemí a fascinuje mě zejména historie Targaryenů. Oheň a krev je kniha, na které jsem pracoval několik let. Je to kniha, která odpovídá na všechny otázky týkající se historie Targaryenů, na které se mě lidé ptali celé roky,“ řekl k dílu sám mistr George R. R. Martin.

Jeho próza je poutavá a živá a prošpikována břitkým humorem i chytrými slovními hříčkami. Obzvláště dobře jsou zpracovány bitevní scény, z nichž je cítit chaos a brutalita středověkého válčení. Zároveň se ale dají najít drobné chyby, které však na celkovém prožitku nic neubírají. Obrovské množství postav a událostí může být někdy zahlcující a pro některé čtenáře může být obtížné udržet si přehled o všech různých targaryenských králích a jejich spojenectvích a nepřátelích. Kniha je navíc psána suchým, akademickým stylem, který se nemusí líbit čtenářům, kteří dávají přednost akčnějším příběhům nebo příběhům zaměřeným na postavy.

Podívejte se na upoutávku seriálové verze:

Video  Drsný sex, krev, intriky a dračí oheň! Přichází Rod Draka  - HBO Max, idh
Video se připravuje ...

Oheň a krev ale zůstává takřka povinnou četbou pro fanoušky série Píseň ledu a ohně, chtějí-li hlouběji proniknout do historie Západozemí. Přestože se nejedná o tradiční vyprávění s ústřední zápletkou nebo hlavním hrdinou, je to poutavé a zábavné čtení, které nabízí bohatý a podrobný portrét jednoho z nejzajímavějších rodů ve fantasy literatuře. A rozhodně čtenáře opět strhne vykreslení syrového světa Martinových příběhů, do nichž se rádi vypravujeme prostřednictvím jím popsaných stránek. Zima zatím nepřichází, teď přichází oheň!

Hodnocení: 85 %

George R. R. Martin

Oheň a krev

Počet stran: 664

Vydavatel: Argo, 2019

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi