Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Královna severské krimi pro Blesk: „Chtěla jsem napsat něco světlejšího...“

Autor: Ivan D. Hladík - 
1. února 2023
14:12

Přezdívka Stieg Larsson v sukních jí lichotí, ale nikdy se nesnažila psát jako on. Nekorunovaná královna severské krimi, švédská spisovatelka Kristina Ohlssonová, je oceňovanou autorkou, která Česku představila první díl své nové série.

Na ospalou vesničku Hovenäset na švédském západním pobřeží se valí bouře. Zrovna tuto noc si pro svůj příjezd vybral August Strindberg, jmenovec slavného spisovatele a finančník ze Stockholmu, který se rozhodl pověsit lukrativní kariéru na hřebíček a otevřít si v budově bývalého pohřebního ústavu vetešnictví. Jenže s jeho příjezdem jako by skončila poklidná vesnická idyla. Za bouřlivé noci ztratí Agnes Erikssonová, všemi oblíbená učitelka, a navíc August zjistí, že dům, který si pronajal, má děsivou minulost. Policie v čele se sympatickou Marií Martinssonovou prohledává okolí dnem i nocí, ale Agnes není k nalezení a atmosféra mezi starousedlíky houstne. Co se Agnes přihodilo? A proč v Augustovi roste přesvědčení, že klíč k vyřešení záhady má v rukou právě on?

Na to odpovídá první díl nové série autorky Kristiny Ohlssonové s názvem Bouře. U příležitosti jejího představení v Česku prozradila Blesku nejen zákulisí příběhu.

Kristina Ohlssonová literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Nechtění. Její v pořadí druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a nominaci na nejlepší švédskou detektivku roku. Je držitelkou řady dalších ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award (2020), ve stejném roce se objevila i v nominaci na Swedish Crime Novel of the Year Award. Kristina Ohlssonová literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Nechtění. Její v pořadí druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a nominaci na nejlepší švédskou detektivku roku. Je držitelkou řady dalších ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award (2020), ve stejném roce se objevila i v nominaci na Swedish Crime Novel of the Year Award. | Anna-Lena Lundqvist

Píšete milé, i když napínavé knihy pro děti a zároveň detektivní romány pro dospělé, kde si vrazi servítky rozhodně neberou. Jak moc musíte svoji mysl transformovat při psaní pro dětskou duši a pro otrlé dospělé čtenáře?

„Když píšu pro děti a když pro dospělé, jako bych používala dvě úplně jiné části mysli a mozku. Když píšu knihy pro děti, instinktivně píšu v kratších větách a příběh je méně složitý a více hřejivý. Během jednoho dne mohu snadno přejít z jednoho žánru do druhého.“

Oblíbila jste si práci některého ze svých kolegů? Teď mám na mysli především autory severské krimi, která je už desítku let velmi v popředí.

„Je jich hodně! Jsem velkou fanynkou Jo Nesbøho, Camilly Grebeové, Christoffera Carlssona, Ninni Schulmanové, abych zmínila jen některé z nich.“

Je těžké se v takové, převážně mužské společnosti prosadit?

„Ve Švédsku je většina spisovatelů detektivek ženského pohlaví, takže ne, není to problém.“

Ve vaší knize Bouře, která u nás vyšla, se poprvé objevuje postava Augusta Strindberga. Toto jméno reálné osoby je ve Švédsku notoricky známé, u nás a jinde ve světě už méně. Proč jste si vybrala pro svého nového hrdinu právě toto jméno?

„Celé to začalo tím, že se můj hrdina jmenuje August. Zkoušela jsem – nebo možná testovala – dát mu spoustu jiných příjmení (například Lindberg, Nilsson, Svensson), ale Strindberg se mi stále vracel jako bumerang. Nejdřív jsem myšlenku dát mu jméno August Strindberg úplně zavrhla, ale po chvíli se mi nápad pojmenovat svého nového hlavního hrdinu po jednom z největších švédských spisovatelů všech dob, začal líbit. Bylo to drzé a napínavé, ale především to bylo dobré jméno pro dobrého člověka.“

V Bouři se čtenář, na rozdíl od mnoha autorů současné detektivky, nemusí brodit potoky krve, abyste dosáhla potřebného napětí. Vidíte v tom cestu jak se odlišit, nebo vám přílišná krutost prostě nesedí?

„Myslím, že moje poslední série, série Strindberg, je mnohem méně násilná než mé předchozí knihy. Cítila jsem touhu po kriminálním příběhu, který by byl méně spektakulární a který by zároveň obsahoval tahy na city a lásku. Za touto volbou nebylo nic strategického - prostě jsem chtěla napsat něco o trochu světlejšího než dosud.“

Hodně pracovně cestujete. Jak je s tím smířená vaše rodina a přátelé? Přece jen se jim nemůžete tolik věnovat.

„Vídat se s přáteli a rodinou a vůbec – starat se o svůj soukromý život je pro mě hlavní prioritou a nikdy bych nedopustila, aby mi jakákoli část mé práce (psaní, editace nebo propagace knih) kradla příliš mnoho času a měla negativní dopad na můj život.“

Kdo je vaší největší oporou?

„Moji rodiče a moji nejbližší přátelé!“

Jeden z našich recenzentů vás označil za Stiega Larssona v sukni. Lichotí vám to, nebo chcete jít výhradně svojí cestou a taková přirovnání ráda nemáte?

„To je rozhodně lichotivé. Jsem velkým fanouškem Stiega Larssona, i když musím přiznat, že jsem se nikdy záměrně nesnažila psát jako on.“

K vyřešení případu současným knižním detektivům nestačí jen šedé buňky mozkové, na které se spoléhal slavný Hercules Poirot Agathy Christie. Moderní vyšetřovací metody se stále vyvíjejí, jak hodně s nimi musíte počítat a musela jste někdy, s ohledem na získané odborné informace, upravit svůj příběh?

„Série Strindberg se nesoustředí na technickou stránku policejního vyšetřování, ale zaměřuje se spíše na lidi, kterých se události dotkly.“

Pomohly vám někdy při psaní zkušenosti z práce na Policejním prezidiu? Měla jste možnost přihlížet práci kriminalistů v terénu?

„To, co jsem se naučila o policejní práci, jsem se naučila ve Švédské bezpečnostní službě, kde jsem pracovala několik let. Každý případ, se kterým jsem se ve službě zabývala, se však týkal přísně utajovaných informací a nic z toho jsem v žádném případě nemohla použít ve svých kriminálních románech.“

Jste velmi plodná a úspěšná autorka. Kromě několika ceněných dětských knih jste vytvořila několik detektivních sérií pro dospělé – série s Fredrikou Bergman, další s Martinem Bennerem, nyní jste odstartovala další sérii s Augustem Strindbergem. Máte k některé postavě speciální vztah?

„Martina Bennera i Augusta Strindberga mám mimořádně ráda, možná proto, že v nich poznávám více částí sebe než ve Fredrice.“

Co vás dělá šťastnou, co děláte, když máte možnost chvíli nepracovat?

„Ráda vařím a peču a večeřím s přáteli! Také hodně chodím do posilovny, ráda cestuji a čtu knihy a sleduji filmy.“

Máte nějakou svoji guilty pleasure?

„Čokoládu…“

Co závazky do nového roku? Dáváte si je, dodržujete je?

„Ne, ne a ne.“ (smích)

Je něco, co si přejete do nového roku?

„Mírumilovnější svět a zodpovědnější politickou strategii k řešení klimatické krize.“

Kristina Ohlssonová literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Nechtění. Její v pořadí druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a nominaci na nejlepší švédskou detektivku roku. Je držitelkou řady dalších ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award (2020), ve stejném roce se objevila i v nominaci na Swedish Crime Novel of the Year Award. Kristina Ohlssonová literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Nechtění. Její v pořadí druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a nominaci na nejlepší švédskou detektivku roku. Je držitelkou řady dalších ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award (2020), ve stejném roce se objevila i v nominaci na Swedish Crime Novel of the Year Award. | Jeffery Richt

Kdo je Kristina Ohlssonová?

Ohlssonová vystudovala politologii, pracovala i jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), na švédském ministerstvu zahraničních věcí a Policejním prezidiu. Díky těmto zkušenostem dokáže věrohodně vystavět scénu a popsat policejní postupy. Literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Nechtění. Její v pořadí druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a nominaci na nejlepší švédskou detektivku roku. Velkou popularitu u českých i světových čtenářů získala její série s vyšetřovatelkou Frederikou Bergmanovou, od roku 2013 vychází i v češtině. Mimo tuto sérii píše knihy o advokátovi Martinu Bennerovi. Je držitelkou řady ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award (2020), ve stejném roce se objevila i v nominaci na Swedish Crime Novel of the Year Award.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa