Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Buržoazní kráska, hokejisté „špioni“ i Palach. Příběhy bezpráví připomenou mladé odpůrce komunismu

Autor: red - 
12. listopadu 2021
10:43

Jan Palach, 20 let. Augustin Bubník, 21. Dagmar Šimková, 23. Studenti stovek základních a středních škol si nad rámec hodin dějepisu připomenou, jak se žilo za komunismu a jak proti němu bojovali i mladí lidé. V listopadu proběhne již 17. ročník Měsíce filmu na školách, stejně jako v minulém roce převážně online formou. V letošním roce projekt prostřednictvím filmů, výstavy a dalších materiálů seznámí žáky a studenty s příběhy lidí, kteří i přes nízký věk bojovali za svobodu a zachování lidské důstojnosti. 

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 16 let existence projektu uspořádaly školy 9 345 projekcí, kterých se zúčastnilo více než 405 000 žáků. 

Novinkou je speciální nabídka pro základní školy v podobě šesti audiovizuálních lekcí o osobnostech české historie. Součástí projektu jsou letos také čtyři online debaty s historiky, pamětníky a dalšími zajímavými osobnostmi. Do letošního ročníku se již zapojilo více než 400 škol z celé České republiky.

Motto letošního ročníku zní Mladí proti komunismu. „Osudy mladých odpůrců komunismu jsou inspirativní a mladé lidi by měly vést k uvědomění si vlastní spoluzodpovědnosti za stav společnosti, ve které žijí,” říká ředitel vzdělávacího programu JSNS ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota. „Zároveň jsou připomínkou, že o demokracii, svobodu a lidská práva je třeba pečovat, že například možnost volně cestovat a studovat či svobodné projevování názorů nejsou samozřejmosti.“

Kráska z vily

Ke zvolenému tématu byly letos pro školy vybrány tři filmy. Dokumentární film ze série ČT Neznámí hrdinové s názvem Ta krásná holka z vily nad řekou líčí dramatický osud politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Kvůli „buržoaznímu” původu nemohla nadaná dívka na studia, svou energii však napřela do odvážné kampaně proti nenáviděným komunistům. Bylo jí 23, když ji StB zatkla, a soud ji následně poslal na 15 let za mříže. Dramatické pasáže z knihy Dagmar Šimkové o pobytu v komunistickém vězení ve filmu předčítá mimo jiné kamarádka a spoluvězenkyně Irena Vlachová-Šimonová. Ta podává svědectví o hrdé a nezlomné ženě, která si i v nelidských podmínkách dokázala zachovat důstojnost. 

Dalším snímkem z letošní nabídky je pro školy speciálně upravený sestřih dokumentu Olgy Sommerové Věřím, že více světla potřeba nebude„Umřel jen ten, kdo žil pro sebe.“ Tímto citátem uzavírá svůj dopis na rozloučenou student Jan Zajíc, který svým upálením veřejně podpořil požadavky Jana Palacha. Nejvyšší oběť, a zejména její forma, kterou oba studenti chtěli vyburcovat národ z letargie po sovětské vojenské okupaci v srpnu 1968, budí i po letech silné emoce. O okolnostech šokujících činů vypráví ve filmu historici, spolužáci i nejbližší příbuzní. Tak jako jeho vzor mistr Jan Hus, i Jan Palach nade vše ctil pravdu a jeho čin je stále aktuálním vzkazem o ceně, kterou má svoboda a lidská důstojnost. 

Zavření hokejisté

Dokument Postavení mimo hru líčí pohnutý osud dvojnásobných mistrů světa v ledním hokeji z let 1947 a 1949. Roku 1950 měli v Londýně obhajovat mistrovský titul. Do Anglie ale už českoslovenští hokejisté nedorazili. Celé mužstvo bylo zatčeno a ocitlo se v „postavení mimo hru“. Následovaly týdny ponižování, mučení a vydírání ze strany StB. A po nich odsouzení hráčů za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení. Proč k tomu došlo, jak se všechno odehrálo a jaké byly další osudy mladých sportovců, přibližuje snímek, jehož průvodcem je jeden z aktérů – v době natáčení filmu osmdesátiletý – Augustin Bubník.  

Ani v letošním roce nepříznivá epidemiologická situace neumožňuje pořádat besedy přímo na některých školách, proto vzdělávací program JSNS připravil čtyři online debaty, které lze použít v prezenční i distanční výuce. První debata, vztahující se k filmu Věřím, že více světla nebude potřeba, proběhne v pátek 5. listopadu s historikem Petrem Blažkem.

V úterý 9. listopadu se uskuteční online debata k dokumentárnímu filmu Neznámí hrdinové: Ta krásná holka z vily nad řekou se spisovatelkou Milenou Štráfeldovou a laureátkou Ceny Příběhů bezpráví Vlastou Černou. K filmu Postavení mimo hru připravil vzdělávací program JSNS debatu s historikem a ředitelem Muzea XX. století Janem Kalousem, která proběhne ve čtvrtek 25. listopadu. 

Diktatura v Bělorusku

Kromě online debat můžou studenti zhlédnout přímý přenos rozhovoru se zaměstnankyní běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Darjou Rubleuskajovou, jehož tématem bude 16. listopadu aktuální dění v Bělorusku a statečné osobnosti, které stále musí bojovat proti totalitnímu bezpráví. 

Zapojené školy dostanou plakátovou výstavu Stejné příběhy, jiná jména, která poukazuje na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát v zemích postsovětského regionu.  

Další výstava, kterou mají zapojené školy k dispozici, je online výstava Nepřemožená o životních osudech Milady Horákové, která byla zpracována na základě komiksové předlohy, poprvé vydané v roce 1951 v USA. Třetí výstavou je online výstava s interaktivními prvky Jménem republiky a jejího lidu, která rekapituluje zlomové události, které vedly poválečné Československo ke komunistické totalitě. Paralelně představuje příběh političky Milady Horákové. 

Letošní novinkou je speciální nabídka pro základní školy: šest audiovizuálních lekcí o osobnostech české historie nazvaných Hvězdičky. V každé lekci se žáci seznámí s významnou osobností moderních československých dějin a také obdobím, ve kterém postava žila. Historické postavy k dětem srozumitelně promlouvají a vtahují je tak do děje. Jednotlivé lekce mají kolem 5 minut a společně s pečlivě připravenou aktivitou se vejdou do jedné vyučovací hodiny.   

Kniha Michala Klímy Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté je souborem čtrnácti vyprávění o různých aspektech života v komunistické zemi. Děti ze skautského oddílu si s jejich starším vedoucím povídají o tom, jak fungovaly školy, obchody, policie, armáda, jak obtížně se dalo cestovat, jak vypadaly noviny a jak lidé poslouchali zahraniční rozhlas, co to bylo Pražské jaro a podobně. Děti se na svá vyprávění připravují rozhovory s rodiči a prarodiči. Kniha je určena žákům 5. – 9. třídy a na webu JSNS.cz jsou ke knize připraveny doprovodné materiály.    

Také v letošním roce mohou žáci a studenti pátrat ve svém okolí po konkrétních osudech. Tentokrát budou hledat příběhy mladých lidí, kteří se v jejich obci aktivně postavili komunistickému režimu. V rámci týmových projektů budou shromažďovat výpovědi, vyhledávat dobové fotografie, archivní materiály a články v regionálním tisku. Příběh jimi vybrané osobnosti a další materiály budou potom zveřejněné prostřednictvím mapové aplikace na www.pribehybezpravi.cz 

Kino Příběhů bezpráví

Pro veřejnost proběhne Kino Příběhů bezpráví, tradičně na Jungmannově náměstí. Přehrávat se budou filmy 1989: Z deníku Ivany A. a 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. K vidění budou také videa ze Dne Příběhů bezpráví a k Ceně Příběhů bezpráví. V rámci kina bude na místě také panelová výstava Stejné příběhy, jiná jména.  

Video Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. - ČvT
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 16. listopadu 2021 11:14 )

"Za doktorku Pekovou se postavil i přední český imunolog profesor Jaroslav Turánek. „Už mám dost té manipulace a cenzury,“ říká­."(ces­kobez­cenzu­ry)
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=VYt­BEnB1F­6E&t=2s

sorgedoktor ( 12. listopadu 2021 19:17 )

Nejak se mi nepodarilo pochopit,jk to souvisi s tim, ze nekolik hokejistu narodniho muzstva sostalo tresty v podstate za to, ze s n a d chteli zustat za hranicema...

Jirik-ta ( 12. listopadu 2021 12:05 )

Buď máte tajnosti, alebo dôveru. Naraz to však nejde.
http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/ka­lina­kerik­/vide­os/994­326214­515064/

Uživatel_5553597 ( 12. listopadu 2021 11:27 )

2021 kopíruje Mussoliniho praktiky, převádí pravomoci hygienických stanic a epidemiologů na továrníky, na podnikatele. Hegerova vláda začala opisovat od Benita Mussoliniho a zahájila přesuny pravomocí veřejných činitelů a policie na korporátní sektor na Slovensku.

Uživatel_5553597 ( 12. listopadu 2021 11:24 )

Na Slovensku se neuvěřitelným způsobem zrychlují procesy globálního řádění. Hegerova vláda ve středu v naprosté tichosti schválila předlohy vládních návrhů na novelizace několika zákonů, které de facto zavedou na Slovensku fašistický model apartheidového řízení, přičemž část státní moci bude převedena do rukou soukromých osob, podnikatelů, právnických osob a živnostníků. Schválené vládní návrhy změn zákonů nyní projedná Národní rada SR.
Slovenská veřejnost by se měla probudit, protože pokud zůstane v nečinnosti, probudí se velmi brzy do nové éry fašistického řízení v celé zemi.Vládní návrhy změn zákonů se týkají přenesení výkonu pravomocí veřejného činitele na soukromé subjekty, přičemž policie bude od této chvíle jen pomocným orgánem v případě komplikací a problémů, ale právo legitimovat bude mít de facto každý podnikatel, každý zaměstnanec obchodu, supermarketu, každý živnostník a každá firma jako právnická osoba.Novela zákoníku práce zavádí nové paragrafy, které nařizují zaměstnavatelům povinnost kontrolovat zaměstnancům covidové pasy OTP (očkování / testování / prodělání) při vstupu na pracoviště a pokud zaměstnanec covidový pas nepředloží a současně odmítne i testování nabídnuté zaměstnavatelem, potom bude mít zaměstnavatel povinnost svého zaměstnance na pracoviště nepustit a jeho absence bude klasifikována jako překážka na straně zaměstnance.Podle slovenských zákonů v takovém případě začíná běžet zákonná lhůta pro odstranění překážky na straně zaměstnance a po uplynutí této lhůty, pokud překážka nebyla odstraněna a zaměstnanec stále nemá covidový pas a není ani testovaný má zaměstnavatel právo se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr pro hrubé porušení pracovní kázně.Během překážky na straně zaměstnance nenáleží zaměstnanci žádný plat.
Přesně to prováděl v Itálii ve 30. letech Benito Mussolini, který podnikům a továrníkům dal zákonné právo kontrolovat své zaměstnance a vyšetřovat je jestli nemají styky s komunisty a levicovým odbojem. Hegerova vláda v roce 2

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa