Nejdražší český film před soudem: Poslední z Aporveru vytáhl z fondu miliony!

Poslední z Aporveru lákal na jedinečnost, nakonec zbyly jen dluhy a výsměch diváků.  (Autor: Blesk, Facebook)
Autor: Ivan D. Hladík - 
21. července 2020
15:59

Diváci jej nejspíš neuvidí, jeho tvůrcům hrozí vězení! Snímek Poslední z Aporveru připravovali s rekordním rozpočtem 240 milionů korun od roku 2004, premiéry se ale nedočkal.

Případ vzniku asi nejdražšího českého snímku Poslední z Aporveru začal v úterý 21. července projednávat pražský městský soud. Státní zástupce z dotačního podvodu viní tři z tvůrců filmu, režiséra Tomáše Krejčího (39), producenta Jiřího Košťála (54) a Petra Hemmra z firmy CZ PAP. Až 10 let vězení jim hrozí za to, že měli Státnímu fondu kinematografie způsobit škodu ve výši až 13 milionů korun. „Reálné náklady na vývoj a výrobu filmu byly nižší, drtivá většina byla fiktivními účetními položkami,“ uvedl fond v prohlášení. Ve snímku, jehož premiéra byla několikrát posouvána, se měli objevit i Tomáš Klus (34) nebo izraelsko-americká tanečnice Tami Stronachová (47), jíž u nás známe jako královnu říše Fantazie z Nekonečného příběhu (1984). Soud potrvá čtyři dny, vyslechnuto bude asi 15 svědků včetně znalce.

Podívejte se na ukázku z filmu:

Video Poslední z Aporveru lákal na jedinečnost, nakonec zbyly jen dluhy a výsměch diváků. • Upoutávka filmu. • VIDEO - Facebook, YouTube

Podle státního zástupce Michala Hanycha uvedli Krejčí s Košťálem coby společníci firmy Actor’s Runway Agency, která snímek produkovala, v žádostech o dotace nepravdivé údaje. Uzavřeli také smlouvu a několik dodatků se společností CZ PAP jednatele Hemmra. Ta měla na vytvořit třeba pozadí animací nebo převádět vyrobené podklady do 3D verze. Trojice ale podle obžaloby věděla, že CZ PAP nic nedodá a dodatky pak měly sloužit dalšímu čerpání financí od ministerstva kultury. „S tím nesouhlasím,“ bránil se však Krejčí s tím, že výsledné práce viděl. Dodal také, že do projektu sám investoval veškeré své úspory. Nyní je v exekuci, přišel o byt a z platu splácí dluhy.

Poslední z Aporveru propojoval živé herce s digitálně tvořeným pozadím, podobně jako velkofilm Avatar (2009). Premiéru měl mít původně v listopadu 2007, poté v březnu 2012, dodnes není hotov. Přes obří náklady a příslib trháku nedostali zaplaceno někteří herci ani členové štábu. Z postu koproducenta v květnu 2014 odstoupila Česká televize poté, co tvůrci po osmi letech měli natočeno a sestříháno včetně triků jen osm minut filmu.

denisz ( 25. července 2020 01:49 )

Jak tam měli Kluse, tak to byla jen levná bečková
slaďárna a tunelování se přímo nabízelo.

ketller ( 22. července 2020 12:03 )

co všechno pražská pakáž zlodě­ju,tu­nelá­řu,kmo­tru nevyrabuje!! prahu by měli prohlásit za baštu kleptomanu!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud