Zemřel básník a esejista Dvorský (†79). Za Oblast ticha získal i literární cenu

Ve věku 79 let zemřel básník, esejista, editor a grafik Stanislav Dvorský. Oznámila to jeho manželka Naďa Dvorská.  (Autor: ČTK/Myšková Marta)
Autor: ČTK - 
21. února 2020
18:40

Ve věku 79 let zemřel v pátek básník, esejista, editor a grafik Stanislav Dvorský. Oznámila to jeho manželka Naďa Dvorská. Za sbírku básní Oblast ticha získal Dvorský v roce 2007 cenu Magnesia Litera. Jeho život byl ale spjatý nejen s literaturou. Byl například spoluzakladatelem Traditional Jazz Studia a podílel se na organizaci několika výstav.

Pražský rodák Dvorský působil v době svých studií na Českém vysokém učení technickém jako jazzový pianista, což ho přivedlo ke vzniku Traditional Jazz Studia v roce 1959. Jako literární autor pak přispěl svými texty třeba do sborníku Surrealistické východisko 1938-1968/UDS z roku 1969.

V následující době normalizace a utužování komunistické totality už mohl publikovat jen neveřejně, v samizdatu. V 70. letech se jako autor a editor podílel na několika samizdatových sbornících a antologiích.

Až po pádu komunistického režimu se jeho díla mohla zase objevit v knihkupectvích. Byla to například básnická sbírka Zborcené plochy z roku 1996, po níž následovaly sbírky Dobyvatelé a pařezy, Oblast ticha nebo Amalgamy. Dvorský je také autorem básnických próz Hra na ohradu a Ruleta či eseje Nevědomí a básnický objev.

kurbet ( 23. února 2020 13:42 )

Je mezi námi mnoho chytrých a talentovaných lidí, jen se o ních málo ví,málo píše. Ale o celebritních nickách víme i to kolikrát denně chodí na wc.👎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud