Nabarvené ptáče může bojovat o Oscara. Akademici poslali Marhoulův film do nominace

Autor: ČTK - 
16. 9. 2019
08:34

Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) Nabarvené ptáče režiséra a producenta Václava Marhoula, řekla za akademii Silvie Marková. Akademici vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. Nominace na Oscary budou vyhlášeny 13. ledna 2020.

S větším počtem bodů skončily v tuzemském výběru akademiků dále filmy Na střeše a Zlatý podraz. Akademici hlasovali od 1. do 13. září. Nabarvené ptáče po světové premiéře na festivalu v Benátkách vstoupilo minulý týden do českých kin. Česká filmová a televizní akademie každoročně stojí za udílením cen Český lev.

Film Nabarvené ptáče na festivalu v Benátkách získal značnou pozornost zahraničních médií i odborné veřejnosti a jeho tvůrci si odnesli ocenění od studentské poroty Film pro UNICEF. Snímek na motivy stejnojmenné knihy Jerzyho Kosińského nyní má šanci reprezentovat českou kinematografii na 92. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd, který se uskuteční 9. února 2020 v Los Angeles.

Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zabývající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Přestože dílo od svého vydání v roce 1965 způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen.

Video Nabarvené ptáče: Podívejte se na ukázku nejdramatičtějšího okamžiku - Bioscop

Kontroverze vyvolává i Marhoulova filmová adaptace. „Stojím si za každou vteřinou filmu, nejsou tam žádné kompromisy. A jsem rád, že touto cestou se mnou prošli bez zaváhání všichni, kdo na něm mají podíl. Od geniálního kameramana Vladimíra Smutného až po Harveyho Keitela či Stellana Skarsgarda,“ uvedl Václav Marhoul, který napsal scénář, film režíroval i produkoval.

Film točil 16 měsíců na 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Hlavní dětskou roli ztvárnil Petr Kotlár. V mezinárodním obsazení pak jsou herci jako Udo Kier, Michaela Doležalová, Zdeněk Pecha, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Stellan Skarsgard, Harvey Keitel, Julian Sands, Júlia Valentová, Aleksej Kravčenko, Barry Pepper a další. Stěžejní je i role kameramana Vladimíra Smutného, který snímek natočil na 35milimetrový černobílý filmový materiál.

Video Václav Marhoul představuje oficiální český trailer filmu Nabarvené ptáče - Bioscop

Evka4 ( 16. září 2019 13:39 )

Dneska se točí minimum dobrých filmů, ale pracky mají tvůrci pořád natažené.Marhoul je úchyl, normální člověk by takový škvár netočil. Brutality máme dneska až dost.

satanas ( 16. září 2019 12:25 )

Tak ona ta ostuda v Benatkach nestacila...Kdepak, umelci a "heeerecky", na komunisty nemate!!!

titan33 ( 16. září 2019 11:42 )

čumím momentálně na svého psa cábruje, zase den otevřených dveřích v tlamě 2 dřeváky co nepobral do tlamy a současně civí, že má hlad jako pes
no zoo, snad mě donutí mu dát nažrat hladovec" chlupatej

cikrt ( 16. září 2019 11:34 )

Pro úchylouše největšího kalibru pohádka na dobrou noc.

fido2 ( 16. září 2019 10:46 )

Ten název mně děsí, nechci ani vědět o čem ten film je...

Zobrazit celou diskusi
Další videa