Český film Extase sbíral ovace. Do Benátek se vrátil po 85 letech, dříve pobuřoval

Autor: ČTK - 
7. září 2019
20:21

Slavný černobílý snímek českého režiséra Gustava Machatého Extase z roku 1932 získal na festivalu v Benátkách cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Světová premiéra digitálně restaurované Extase se uskutečnila v předvečer zahájení prestižního festivalu 27. srpna. Snímek se tak vrátil do Benátek po 85 letech, protože se zde promítal v roce 1934 a způsobil tenkrát skandál.

V sekci Venice Classics byly tento rok společně s Extasí uvedeny filmy jako Crash Davida Cronenberga, New York, New York Martina Scorseseho či Bílý šejk Federika Felliniho. 

Digitální restaurování filmu uskutečnil Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve společnosti L’Immagine Ritrovata v Boloni.

„Pro Národní filmový archiv je to mimořádný úspěch, zvláště když přihlédneme k tomu, jaká byla mezi restaurovanými filmy letos konkurence. Náš restaurátorský tým odvedl vynikající prácí a ocenění patří všem, kdo se na návratu Extase do kin podíleli,“ sdělil ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant.

Extase Gustava Machatého, která vstoupila do distribuce v roce 1933, se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kieslerová, kterou tato role proslavila po celém světě. Takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarrová od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou.

Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor.

Kontroverzní film Extase na Benátském filmovém festivalu sklízel ovace. Příběh mladé Evy, která se zamiluje do mladičkého Adama je starý více jak 80 letKontroverzní film Extase na Benátském filmovém festivalu sklízel ovace. Příběh mladé Evy, která se zamiluje do mladičkého Adama je starý více jak 80 let | Národní filmový archiv

Extase byla původně vyrobena ve třech jazykových verzích - české, německé a francouzské a další verze později vznikaly zejména kvůli cenzurním zásahům či rozhodnutím distributorů a podobně.

Cílem restaurování, které provádělo italské studio L´Immagine Ritrovata, je zpřístupnit film v původní české jazykové verzi, která vstoupila do distribuce v roce 1933. Pro restaurování zvuku i obrazu bylo třeba kombinovat mnoho různých materiálů a prvků, pouze ale takových, které byly prokazatelně přítomné v původní české verzi, sdělila v sobotu mluvčí NFA Veronika Bokšteflová.

Nakonec k restaurování sloužilo šest zdrojů - filmové materiály uchované v Cinémathèque suisse, Danish Film Institute, Filmmuseum München a francouzském CNC. Ze sbírky Národního filmového archivu byl využit duplikační negativ a duplikační pozitiv.

Extase se na benátském filmovém festivalu promítala třikrát a vždy před vyprodanými sály - poprvé v předvečer prvního festivalového 27. srpna a dvakrát v rámci sekce Venice Classics. Do českých kin vstoupí restaurovaná Extase na začátku roku 2020, dodala mluvčí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud