Sci-fi symfonie: Šílenec sestavil orchestr z opravdových Lego robotů

Autor: Martin Valeš - 
14. září 2019
16:20

Fantasmagorie šíleného vynálezce, nebo budoucnost hudby? Mladý kutil-muzikant sestavil (doslova!) orchestr z 95 programovatelných robotů, aby zahráli znělku Hvězdných válek.

Sam Battle (28) zkoušel prorazit jako muzikant a DJ, ale nedařilo se. „Když mě vyhodili už z třetího de*ilního vydavatelství, došlo mi, že lidi víc zajímají moje sranda projekty, než hudba, se kterou to myslím vážně,“ svěřuje se na svém webu. A tak začal konstruovat pořádně uhozené hudební nástroje: plamenometné varhany, bicykl-syntezátor nebo generátor nejrůznějších (zvuků) pšouků. Nyní se pustil do největší výzvy, naučit roboty hrát na skutečné hudební nástroje.

Do svého monstrdíla použil roboty neboli droidy z Hvězdných válek – slavného pípajícího R2-D2 a jeho »kumpány« zvané GONK (Kráčející droid) a Mouse (Myší droid). Tato sestava se normálně prodává, robůtci z kostiček mají v sobě několik motorů a čidel a programují se pomocí počítače nebo tabletu. Jsou ale dost vyspělí na to, aby zvládli hrát na xylofony, bubny nebo dokonce housle?

Vrcholoví výzkumníci už takové stroje určitě zkoušejí, pro hračky je to ale dost velká výzva. Sam na to tedy šel jednoduše a složitě zároveň: pro každý tón či zvuk má jednoho robota. Celkem tak na 42 hudebních nástrojů hrálo 95 droidů. Kdyby tolik Lega (hodně přes 30 tisíc kostiček) kupoval v obchodě, vyšlo by to na dobrých 200 tisíc korun – a ještě daleko víc za 30 drahých tabletů iPad. Náklady ovšem neřešil, firma Lego si ráda za tak originální reklamu zaplatí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud