Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Recenze: S Nikdynocí přichází nový fantasy svět plný nájemných vrahů a temných stínů

Recenze: S Nikdynocí přichází nový fantasy svět plný nájemných vrahů a temných stínů  (Autor: nakladatelství CooBoo)
Autor: dce - 
26. června 2019
16:31

Vypasená bichle s velmi lákavou obálkou určitě v regálech knihkupců zaujme mnoho čtenářů. Nikdynoc od osvědčeného autora knih pro mladé Jaye Kristoffa se ovšem povedla zejména uvnitř a příběh zajisté potěší i dospělé čtenáře.

Z Mii Corverové, zhýčkaného sirotka ze zámožné rodiny, se stane dítě ulice, ale plánuje se dostat dál - jediným cílem, který ve svém životě vidí je totiž pomsta. Jenže zavraždit tři z nejmocnějších lidí v zemi nebude jednoduché. Nastoupí proto do školy pro nájemné vrahy, ale ani projít jedním rokem studia není jen tak. Mezi zdmi tajného chrámu navíc řádí nepřítel...

Jay Kristoff si rozsáhlou čtenářskou základnu získal už trilogií Akta Illuminae z prostředí vesmíru. Knihou Nikdynoc zavítal do stále oblíbenějšího žánry urban fantasy. Jeho ženská hrdinka je pravý výtvor ulice - rychlá, nenápadná a hlavně pořádně drsná.

Trošku slabší a opravdu pomalý začátek románu Nikdynoc se po přečtení celého díla dá autorovi snadno odpustit. Zpočátku ale čtenáře mate přeskakování v časových liniích, úhlech pohledu a moc nepřidají ani četné a často až zbytečně dlouhé poznámky pod čarou.

Co se Kristoffovi musí nechat, je jeho jedinečná imaginace, se kterou vytváří svět Božího hrobu a dalších oblastí, do kterých zasadil svůj příběh. Jeho svět není jen pár fantaskních prvků zasazených do města, které připomíná středověké kraje z naší historie. Kristoff svým postavám znepříjemnil život třemi slunci, která téměř nikdy nezapadají. A s tím souvisí i místní mytologie a legendy.

Nikdynoc má jen jednu závadu, za kterou nemůže autor - řada překlepů a chyb trošku náročnějším čtenářům může značně narušit zážitek ze čtení. Bohužel v nakladatelství CooBoo to není poprvé a bohužel ani naposledy. Otázka, zda je tato cena za rychlost překladu a vydání příliš vysoká, je už na čtenářích.


Jay Kristoff

Nikdynoc

nakladatelství CooBoo, 2019

448 stran

Hodnocení: 90 %

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud