Recenze: Zlotřilý černokněžník z Hvozdu připomíná staré ruské pohádky s kapkou modernity

Recenze: Zlotřilý černokněžník z Hvozdu připomíná staré ruské pohádky s kapkou modernity
Autor: dce - 
24. 5. 2019
17:34

Každých deset let odevzdá jedna z vesnic v okolí Hvozdu mladou a neobyčejnou dívku zlému Drakovi. Ten dívky nejí - místo mytické nestvůry totiž obsadil zlotřilý čaroděj - zavře dívky do své věže a po deseti letech je zase propustí. Nikdo neví, co s děvčaty dělá. Mladičká Agnieszka vše ale prožije na vlastní kůži a zjistí, co stojí v temném stínu Hvozdu.

Agnieszka se nad všechna očekávání stane Drakovou vybranou obětí, a tak skončí v jeho věži. Netuší, co se od ní očekává, ani co jí hrozí. Drak je odtažitý, neuvěřitelně krutý a zbytečně zlý. S dívkou nekomunikuje, ani jí nedává příkazy. Přesto mezi nimi ale brzy vznikne nezlomitelné pouto, díky němuž budou moci bojovat s tím pravým zlem - temným Hvozdem, který malebné údolí ohrožuje i stovky let.

Ačkoliv je Naomi Noviková rodilá Američanka, do její knihy pronikly motivy ze starých ruských pohádek - využívá jejich mytologii, jména i historii. A možná překvapivě to skvěle funguje a do Mrazíka má kniha Ve stínu Hvozdu hodně daleko. 

Autorka obstojně vytváří pozadí pro epický příběh, skutečně dlouho buduje prostředí, postavy a jejich vztahy, než se pustí do větších dramat děje. Čtenáře provádí podobně jako nezkušenou a vystrašenou Agnieszku a opatrně přidává další a další vrstvy, které v závěru tvoří epickou fantaskní podívanou.

Drak i Agnieszka tvoří podivnou dvojici, jako jin a jang - Drak je starý (i když tak nevypadá), protivný pardál, který se zajímá jen sám o sebe. Agnieszka je sice vystrašené ptáče, na druhou stranu v ní ale bují moderní feministická energie, a tak právě ona začne s Drakem „bojovat“. Obě postavy mají uvěřitelný, byť trošku stereotypní charakter, oba se ale vyvíjejí možná až trošku nepředvídatelným směrem.

Celá kniha má poněkud zvláštní závěr vzhledem k výstavbě celého příběhu, to se ale autorce dá snadno odpustit. Ve své knize stvořila jednoduše řečeno moderní pojetí pohádek ruského folkloru bez klasických monster zato plné originálních bytostí a dějových zvratů.


Naomi Noviková

Ve stínu Hvozdu

nakladatelství Host, 2019

488 stran

Hodnocení: 90 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa