Architektka Jiřičná má metál z Londýna. Britové ocenili dílo kolegyně Kaplického

Autor: ČTK, AKu - 
18. 9. 2018
08:50

Česká architektka Eva Jiřičná (79) v úterý obdržela na Londýnském festivalu designu medaili za celoživotní dílo. Cenu porota uděluje osobnostem, které během své kariéry „významně a zásadně“ obohatily obor designu. Jiřičná, která žije v Londýně od roku 1968, byla mezi čtveřicí tvůrců oceněných za design jedinou architektkou a navázala mimo jiné na svou kolegyni Zahu Hadidovou, která cenu festivalu získala před jedenácti lety.

„Není jedno dílo, na které bych byla nějak specificky hrdá,“ řekla česká architekta v rozhovoru s organizátory festivalu a dodala: „Jsem prostě nesmírně vděčná všem, kteří se mnou pracovali, kteří mi svěřili práci. Všechno v architektuře zahrnuje týmovou práci, a já jsem pracovala s tolika ohromnými lidmi.“

Vedle Jiřičné ocenění získala designérka Neri Oxmanová za inovativní přístup, cenu pro mladé designéry dostala Grace Wales Bonnerová. Hlavní cenu obdržel módní návrhář kyperského původu Hussein Chalayan známý avantgardními modely.

Jiričná: V Londýně je všechno možné

Jiřičná zdůraznila tvůrčí přínos Londýna pro její práci. „Všechno je zde možné, nejsou tu hranice, které by omezovaly váš tvůrčí rozlet, můžete jednoduše objevovat a pohybovat se mezi různými odvětvími tvorby a kulturami,“ řekla organizátorům.

Mezi nejznámější projekty české architektky, která v březnu oslavila 79. narozeniny, patří interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds nebo vlajková prodejna módní značky Joseph, kterou navrhla v roce 1988.

Letos v květnu se Vzdělávací komplex zlínské Univerzity Tomáše Bati, který navrhla společně se svým pražským kolektivem, stal stavbou roku 2017 Zlínského kraje. V roce 2013 obdržela Jiřičná v Británii cenu za mimořádný přínos postavení žen v architektuře nesoucí jméno britské architektky Jane Drewové.

Práce Jiřičné a dalších oceněných tvůrců jsou v průběhu konání festivalu do konce tohoto týdne vystavovány v muzeu V&A.

Eva Jiřičná byla i jedním z nejbližších lidí dalšího významného českého architekta, Jana Kaplického (†71), který stejně jako ona působil od roku 1968 ve Velké Británii. Jejich vztah trval trval deset let a i poté zůstávali blízkými přáteli. „Jan byl obdivuhodný muž, který měl talent na všechno,“ svěřila se už dříve Blesku a připojila: „Většina jeho partnerek jsou moje přítelkyně a Eliška taky. Zbožňuji Johanku, beru ji jako svou vnučku. Velmi chytrá a milá holka.“

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

dutchschulz ( 18. září 2018 11:11 )

No, nevím... Celoživotní dílo Jiřičné spočívá ve dvou projektech z konce 80. let v Anglii, kdy jí bylo téměř 50 let. A co dělala do té doby? Šmudlu od Sněhurky v nějaké projekční kanceláři. Dtto veledíla Kaplického. A po převratu se tato světová architektka s velkou slávou vrátila do ČR, ale nic kromě neosobní studené hrůzy ve Zlíně nepředvedla. Může si podat ruce s malířem - celebritou Kristianem Kodetem a "světovým" jazzmanem Rudym Linkou. Všichni smrdí korunou a nebýt hejlů v ČR, přežívali by na Západě na podporách.

majojo ( 18. září 2018 10:17 )

Paní Jiřičná může mít metálů plnou kabelku, ale v očích bulváru bude furt jenom kolegyně neumětela Kaplického.

Zobrazit celou diskusi
Další videa