Paul McCartney se soudí o písně Beatles: Chce zpět práva k 267 z nich

Autor: ČTK - 
19. 1. 2017
11:15

Bývalý člen hudební skupiny Beatles Paul McCartney podal u newyorského soudu žalobu na společnost Sony. Cílem je získat zpět autorská práva na 267 písní Beatles, která koncem 80. let koupil zpěvák Michael Jackson. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V roce 1985 získal Jackson v dražbě za 47,5 milionu dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) hudební vydavatelství ATV Music Publishing. Celkem tím získal asi 4000 popových songů, mezi nimi i sbírku písní Beatles. V roce 2016, sedm let po Jacksonově smrti, odkoupila jeho podíl ve společnosti i s písněmi Beatles korporace Sony v přepočtu za zhruba 19 milionů korun.

Podle podané žaloby McCartney firmě Sony oznámil již v říjnu 2008, že by chtěl získat zpět práva na desítky songů, které v 60. a 70. letech napsal s Johnem Lennonem, dalším bývalým členem Beatles. Tyto písně tvoří větší část sbírky hudební skupiny, kterou vlastní Sony.

Sony/ATV Music Publishing označilo žalobu za „zbytečnou a ukvapenou“. „Sony/ATV chová Sira Paula McCartneyho v nejvyšší úctě,“ stojí v prohlášení firmy. „(Korporace) s ním má dlouhý a oboustranně výnosný vztah, co se sbírky písní Lennona a McCartneyho týče,“ pokračuje prohlášení.

Žaloba uvádí, že se Sony/ATV pokoušela zdržet diskuzi s McCartneym do uzavření jiného soudního procesu s hudební skupinou Duran Duran v anglickém soudu. Duran Duran prohrál soud loni v prosinci.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

dandova ( 19. ledna 2017 11:53 )

Se žaluje, jasně, redaktore.

dietr ( 19. ledna 2017 11:52 )

McCartney má asi krátkou paměť, byl to on, kdo pomáhal Jacksonovi ke kariéře, a když černoušek koupil práva na písně Beatles, nehnul ani brvou. Cartney je podrazák a měl by se stydět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa