Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Paul McCartney se soudí o písně Beatles: Chce zpět práva k 267 z nich

Autor: ČTK - 
19. ledna 2017
11:15

Bývalý člen hudební skupiny Beatles Paul McCartney podal u newyorského soudu žalobu na společnost Sony. Cílem je získat zpět autorská práva na 267 písní Beatles, která koncem 80. let koupil zpěvák Michael Jackson. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V roce 1985 získal Jackson v dražbě za 47,5 milionu dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) hudební vydavatelství ATV Music Publishing. Celkem tím získal asi 4000 popových songů, mezi nimi i sbírku písní Beatles. V roce 2016, sedm let po Jacksonově smrti, odkoupila jeho podíl ve společnosti i s písněmi Beatles korporace Sony v přepočtu za zhruba 19 milionů korun.

Podle podané žaloby McCartney firmě Sony oznámil již v říjnu 2008, že by chtěl získat zpět práva na desítky songů, které v 60. a 70. letech napsal s Johnem Lennonem, dalším bývalým členem Beatles. Tyto písně tvoří větší část sbírky hudební skupiny, kterou vlastní Sony.

Sony/ATV Music Publishing označilo žalobu za „zbytečnou a ukvapenou“. „Sony/ATV chová Sira Paula McCartneyho v nejvyšší úctě,“ stojí v prohlášení firmy. „(Korporace) s ním má dlouhý a oboustranně výnosný vztah, co se sbírky písní Lennona a McCartneyho týče,“ pokračuje prohlášení.

Žaloba uvádí, že se Sony/ATV pokoušela zdržet diskuzi s McCartneym do uzavření jiného soudního procesu s hudební skupinou Duran Duran v anglickém soudu. Duran Duran prohrál soud loni v prosinci.

dandova ( 19. ledna 2017 11:53 )

Se žaluje, jasně, redaktore.

dietr ( 19. ledna 2017 11:52 )

McCartney má asi krátkou paměť, byl to on, kdo pomáhal Jacksonovi ke kariéře, a když černoušek koupil práva na písně Beatles, nehnul ani brvou. Cartney je podrazák a měl by se stydět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa