Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Když Pelíšky omládnou: Do kin se chystá trilogie předcházející legendární komedii Jana Hřebejka

Autor: Ivan D. Hladík, CinemArt - 
6. ledna 2017
15:13

Hlášky, které zlidověly. Tradiční vánoční pořad. Nezapomenutelné herecké výkony. Vítaný restart pro Simonu Stašovou. Geniální Jiří Kodet. Ještě dlouho bychom mohli jmenovat všechno, s čím si spojujeme dnes už legendární Pelíšky Jana Hřebejka. Ale... co bylo předtím, než otec Šebek vyvěsil první jídelníček? To prozradí trilogie Zahradnictví, poprvé 27. dubna 2017.

První část nové trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017. V něm se divákům představí zejména milostný trojúhelník tvořený Aňou Geislerovou, Ondřejem Sokolem a Martinem Fingerem na pozadí válečných let v naší zemi. Než však usedneme před plátno v kině, můžeme si trojici snímků přiblížit. Doslova jsou ještě „horké“, poslední klapka Zahradnictví padla po půl roce natáčení pár dní před koncem roku v pražských Bohnicích.

Co bylo před Pelíšky? – První část nové trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017.Co bylo před Pelíšky? – První část nové trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017. | CinemArt, Česká televize

80 natáčecích dnů muselo praskat ve švech, všechny tři filmy se totiž natáčely souběžně už od června 2016. Film se nechlubí jen rekordním časem výroby, ale třeba i největšími filmovými dekoracemi v novodobé historii českého filmu. Poslední den, kdy se točilo celou noc v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, bylo na place i s komparzisty přes 130 herců, které už od brzkého odpoledne připravovala početná skupina maskérů a kostymérů. Tuto scénu však diváci uvidí až ve třetím filmu trilogie s názvem Nápadník, kde ústřední dvojici ztvárnila Anna Fialová a Ivan Lupták, nepřející rodiče pak Aňa Geislerová a Martin Finger, nápadníka hraje Jáchym Kučera, věčně doprovázený svým otcem Miroslavem Táborským. Mezi herci se objevili ale také například youtubeři Jirka Král a Shopaholic Nicol, kteří právě v Nápadníkovi představují zamilovaný pár.

Video Co bylo před Pelíšky? – První část nové trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017. - CinemArt, Česká televize

Dvojice Geislerová–Finger prochází všemi třemi filmy a „zestárne“ tak o dvacet let. Proto byla v tomto projektu velmi zásadní práce uměleckého maskéra. „Když se podaří roli podpořit ještě maskou, tak to ohromně pomůže. Podívat se na sebe do zrcadla mi hodně napoví, jak mám postavu hrát. Náš maskér Zdeněk Klika byl naprosto excelentní,“ vysvětlil Martin Finger, který si pochvaloval i „partneření“ s Aňou Geislerovou. „Je krásné, že můžu hrát s divou českého filmu. Před rokem bych se ani nenadál, že si zahraju zrovna s Aňou a že bude moje manželka. Úžasné potkání!“ dodal herec.

Ovšem velmi kvalitní je i obsazení dalších rolí, zejména děti se podařilo objevit nesmírně talentované. „Najít v castingu děti, které jsou ve třech generacích, bylo to nejtěžší. Ale kromě hlavních, i v těch trochu menších, ale stěžejních rolích, hrají nejlepší herci, které znám. S řadou z nich jsem už spolupracoval, s některými se ale třeba řadu let znám, a nikdy jsme spolu nedělali. Například s Karlem Dobrým nebo Davidem Novotným,“ svěřil se režisér Jan Hřebejk.

Co bylo před Pelíšky? – První část nové trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017.Co bylo před Pelíšky? – První část nové trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017. | CinemArt, Česká televize

Druhý film se soustředí na dobu poválečnou a zvraty v období po roce 1948 v příběhu Dezertér, postaveném především na rodině majitele kadeřnického salonu Jiřího Macháčka. Jeho ženu ztvárnila Gabriela Míčová, její sestry Klára Melíšková a Aňa Geislerová. V kinech se objeví 28. září 2017. V závěrečném Nápadníkovi, který uzavře celou trilogii děním v 50. letech a který do kin přijde 16. listopadu 2017, diváci uvidí mladou dvojici Annu Fialovou a Ivana Luptáka. 

Všechny tři filmy spojuje zahradnictví „zahradníka“ Davida Novotného a jeho ženy Lenky Krobotové jako místo rodinného stmelování, posouvání osudů jednotlivých postav a zázemí napříč dobami a režimy. Příběhy rozvětvené rodiny odehrávající se v letech 1939–1959 svými dekoracemi dotvořil architekt Jan Kadlec, střihu filmů se ujal Vladimír Barák a hudbu k nim skládá Petr Ostrouchov. Trilogie vzniká v koprodukci s Českou televizí, distributorem je společnost CinemArt.

LucieLily ( 6. ledna 2017 17:22 )

Dvakrát do stejné řeky se nevstoupí, ale třeba to bude legrace...

agfor ( 6. ledna 2017 15:35 )

No pozdrav bůh, mně stačil ten jeden díl a oni z hov adiny udělali ještě trilogii.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud