Chybějící záběry filmu z roku 1924 byly objeveny na bleším trhu: Snímek předvídá antisemitismus v Evropě

21. prosince 2016
10:22

Minulý rok byly objeveny záběry, které byly považovány za trvale ztracené a které jsou pravděpodobně nejdůležitější částí rakouského němého filmu Město bez Židů. Záběry byly objeveny náhodou v Paříži na bleším trhu a následně je získal rakouský filmový archiv.

Film byl natočen podle románu židovského spisovatele a novináře Hugo Bettauera a byl promítán ve Vídni v roce 1924. Film je přízračně jasnozřivý ve svém ztvárnění společnosti, která je intelektuálně a ekonomicky ochuzená vyhnáním své židovské populace.

Nově objevené záběry nám nejen umožní poprvé vidět film v plném rozsahu, ale také na film vrhají nové světlo. Dosud neznámé scény ukazují život Židů ve společnosti plné nenávisti vůči Židům. Tyto scény znázorňují nactiutrhačný meziválečný antisemitismus ve Vídni a tím vnášejí do filmu mnohem ostřejší zaměření na politické poselství.

Vzhledem k vysokému stáří filmových válců, které jsou vyrobeny z vysoce hořlavého materiálu s obsahem dusičnanů, se dosud předpokládalo, že záběry jsou ztraceny v důsledku počátku rozkladu. Záchrana filmu převedením na bezpečnostní film musí být nejvyšší prioritou. Poté bude třeba film obnovit a začlenit do již existující verze. Finanční podpora veřejného sektoru nebyla pro splnění naléhavého úkolu zachování materiálu dostatečná.

Proto rakouský filmový archiv zahájil největší kulturní crowdfundingovou iniciativu v rakouské historii, aby zachránil film Město bez Židů před zničením. Kampaň, která skončila 10. prosince, byla úspěšná. Více než 700 příznivců přispělo celkovou částkou přes 86 000 eur, a tím umožnilo zachránit film.

Po dokončení obnovy se bude film koncem podzimu 2017 promítat v původní verzi, která se naposledy promítala před více než 90 lety. Kromě toho bude středem pozornosti film Město bez Židů, který uvede filmový archiv Rakouska v rámci výstavy. Velká show v Metro Kinokulturhaus bude zahájena koncem podzimu 2017, a prozkoumá vztahy mezi kinem a židovskou kulturou v období 1918–1938.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud