Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Recenze: Bábovky o nevěře, dluzích i smrti. Najdete se v postavách?

Bábovky od Radky Třeštíkové jsou oddechovým čtením. Jde o třetí knihu mladé české autorky.
Bábovky od Radky Třeštíkové jsou oddechovým čtením. Jde o třetí knihu mladé české autorky.  (Autor: Motto)
Autor: zst - 
11. srpna 2016
15:09

Kniha dvanácti žen, jejichž osudy jsou na první pohled oddělené – každá si žije svůj život, a přitom je s každou kapitolou stále jasnější, že jsou hlavní hrdinky propletené více, než si mnohdy samy připouštějí. To jsou bábovky – ty ženy a dívky, milenky a manželky, maminky i dcery, ty co chtějí otěhotnět i ty, kterým se to podařilo.

Svižný a čtivý styl mladé autorky Radky Třeštíkové vtáhne do děje, ani nevíte jak. Najednou byla půlka za mnou a já dychtila po dalších a dalších příbězích.
Jejich promyšlený děj a pohledy více postav dávají knize velmi lidský rozměr. Navíc se zaměřuje na témata, která se dotýkají každého – nevěra, prostituce, dluhy, homosexualita, nemoc a smrt.

S každou další stránkou nabírá kniha na obrátkách a já se přistihla, že se nemůžu dočkat seznámení s další ženou, jejíž osud knihu posune zase o kus dál. Jednotlivé kapitoly jsou zpovědi, sondy do hlubin duše, které autorka koření všemi emocemi – chvíli si s postavami stýskáte, chvíli se s nimi radujete, jindy se vám chce křičet nad nespravedlností světa okolo nich.

Bábovky jsou výborným odpočinkovým čtením, které ale přinutí i k zamyšlení. Vždyť svět přece není jen černý a bílý. A občas se stačí na problémy podívat „jen“ očima toho druhého. Postavu v jednom příběhu nenávidíte, v druhém ji už ale litujete a držíte jí palce, ať vše zvládne. Knihu pak odložíte a ptáte se sami sebe – nejsem to tak trošku já?


Radka Třeštíková

Bábovky

Nakladatelství Motto

328 stran

Hodnocení: 90 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud