Brutalismus jako kulturní památka? Budova bývalého Transgasu má naději

Autor: ČTK, kle - 
1. 4. 2016
21:57

Komplex budov bývalého Transgasu v Praze, postavený ve stylu brutalismu v ulicích Vinohradská a Římská, bude možná kulturní památkou. Společnost HB Reavis chce budovy zbourat a postavit na místě kanceláře, ministerstvo kultury však zahájilo řízení o prohlášení za kulturní památku.

Zahájení řízení mj. znamená, že se majitel musí o nemovitost starat tak, jako by již památkou prohlášena byla, tedy nesmí ji bez svolení památkářů opravovat či odstranit.

Na ministerstvo se s podnětem na zahájení řízení obrátil Klub Za starou Prahu již loni v září. „Ačkoli (ministerská) komise vzala v úvahu, že Národní památkový ústav nedoporučil prohlášení navrženého souboru za kulturní památku, doporučila jednomyslně ministerstvu soubor za památku prohlásit,“ řekla v pátek mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Obludné, nebo výjimečné?

Soubor staveb bývalého plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí na Vinohradské třídě pod budovou Československého rozhlasu. Celkem tři budovy byly postaveny v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu doplněném o různé technicistní detaily.

„Jde o výjimečné dílo architektury 70. let v Čechách, které odráží dobový stylový pluralismus. Nedílnou součástí architektonické kompozice je i sousední budova, která byla postavena jako sídlo Světové odborové organizace,“ stojí v odůvodnění ministerstva, proč řízení o prohlášení za památku zahájilo. Jak dlouho může trvat, není zřejmé.

Zastánci ochrany budov uvádějí, že dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku.

Pozdější sídlo Středočeské energetické, kde je nyní klientské centrum Všeobecné zdravotní pojišťovny, vlastní developerská skupina HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka, která ho plánuje zbourat. Místo něj chce postavit kanceláře. Dva domy a pozemky mezi Vinohradskou, Římskou a Rubešovou ulicí developer získal v roce 2014 od společnosti ČEZ.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa