Válku na Ukrajině jsem rozpoutal já: Otevřená zpověď velitele vzbouřenců!

Autor: ČTK - 
20. 11. 2014
19:35

„Válku na Ukrajině jsem rozpoutal já!“ S takovou otevřenou zpovědí o svém podílu na rozpoutání války na východě Ukrajiny se ruskému ultrakonzervativnímu listu Zavtra svěřil Igor Girkin-Strelkov, do konce srpna hlavní velitel vzbouřeneckých sil Doněcké oblasti. V dnešním vydání listu Strelkov uvádí, že zvrat ve válečných událostech, které koncem srpna zastavily ofenzivu ukrajinské armády, zajistily dodávky z Ruska a přísun ruských posil.

Ruské vojáky bojující na Ukrajině označuje Strelkov termínem „dovolenkáři“. „Válku jsem odstartoval já: kdyby náš oddíl nepřešel hranici, všechno by skončilo,“ přiznal v rozhovoru Strelkov, který sám sebe označuje za profesionálního agenta tajných služeb, nikoli vojenského velitele. Bývalý dlouholetý příslušník ruské kontrarozvědky FSB a vojenské rozvědky GRU působil podle svého vyjádření v bojových operacích v Bosně a v Podněstří i v obou čečenských válkách. Nyní žije v Moskvě, protože Kremlu se znelíbil a z Donbasu byl svými veliteli odvolán.

Strelkov tvrdí, že po březnové ruské anexi Krymského poloostrova očekával stejný scénář i v Donbasu. Rusko-ukrajinskou hranici přešel se svými bojovníky hned začátkem dubna a organizoval okupaci ukrajinských vojenských a bezpečnostních objektů ve Slavjansku. „Od začátku jsem předpokládal krymskou variantu, byla by nejlepší. Nikdo neusiloval o Doněckou nebo Luhanskou republiku, všichni byli pro Rusko. Čekali jsme, že přijde ruská správa a vznikne další republika v rámci Ruska. Když jsme pochopili, že nás Rusko nepřijme, byli jsme v šoku,“ prohlásil Strelkov.

Kdyby nebylo jeho oddílu, konflikt v Doněcké a Luhanské oblasti by se prý nerozhořel. „Všechno by skončilo jako v Oděse nebo Charkově. Bylo by několik desítek zabitých, spálených a zatčených, ale tím by všechno skončilo. Kolotoč války, která dosud pokračuje, roztočil náš oddíl,“ přiznal Strelkov. Na Ukrajinu prý dorazil s oddílem 52 bojovníků.

Po počátečních úspěších byly koncem srpna v důsledku ukrajinské ofenzívy pozice separatistů neudržitelné. „Dovolenkáři“ podle Strelkova dorazili na přelomu srpna a září. Bez jejich pomoci by se vzbouřenci neudrželi, docházely jim potraviny i munice. Po příchodu posil Strelkovovy jednotky prorazily koridory k ruským hranicím, aby zajistily zásobovací trasy.

Zářijový útok separatistů na jih směrem k Mariupolu podle Strelkova vedli sami „dovolenkáři“. Obsadili město Novoazovsk na pobřeží Azovského moře, vstoupit do Mariupolu jim ale Moskva zakázala. Z bojů pak byli odvoláni a fronta je prý dodnes křehká.

Rusko přítomnost svých vojáků na Donbasu opakovaně popírá. Připouští pouze, že na východě Ukrajiny mohou bojovat příslušníci ruských ozbrojených sil, kteří jsou na dovolené. O jejich počtu Moskva odmítá spekulovat.

Strelkov dal v září v Rusku dohromady „humanitární“ spolek, který zásobuje povstaleckou armádu na Donbasu. Zimní uniformy má prý polovina ozbrojenců právě od něj.

Doporučujeme
marais ( 30. listopadu 2014 12:26 )

 Putin měl Strelkova strčit do vězení, protože mu na východě UA udělal medvědí službu, bůhví, jestli není západní provokatér...RF potřebavala jen Krym z obranného důvodu, který stejně asi 20x žádál Kyjev o samostatnost a žije je tam většina Rusů... východ ua není Rusům k ničemu - dnes je tam vše zničené, nemocnice, školy, elektrárny, doly zatopené, lidí bez práce a peněz a navíc 1 milion utečenců v Rusku!

1nostradamus1 ( 21. listopadu 2014 13:22 )

a kua, a co na to putler?

anka ( 20. listopadu 2014 23:18 )

tak nejak to klidne muze byt ...

sars ( 20. listopadu 2014 23:03 )

 To je dobrý pacient ,ale když si to myslí!

ingmarie ( 20. listopadu 2014 22:23 )

 Zaharvi- nekňuč a vrať se do Moskvy!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa