Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Východ Ukrajiny vyhlásil nezávislost. Separatisté z lidových republik se radují... a chtějí k Rusku!

Doněcká a Luhanská lidová republika vyhlásily nezávislost na Ukrajině
Doněcká a Luhanská lidová republika vyhlásily nezávislost na Ukrajině  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
12. května 2014
21:05

Proruští radikálové na východě Ukrajiny vyhlásili dnes na základě výsledků nedělních referend nezávislost Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině! Kyjev ani Západ legitimitu referend neuznávají. Kreml dal najevo, že hlasování respektuje, zdržel se ale zatím jejich uznání a nereagoval ještě ani na výzvu k přijetí do Ruské federace.

Podle výsledků, které zveřejnili vůdci separatistů, přišly v Luhanské oblasti k urnám čtyři pětiny voličů a 96% z nich se vyslovilo pro státní samostatnost. V sousední Doněcké oblasti prý hlasovalo pro samostatnost 89% lidí při volební účasti 75%. Jenže tyhle výsledky je jen velmi těžké ověřit. Přesto jejich závěry jsou jasné...

"Od nynějška je Doněcká lidová republika svrchovaným státem," prohlásil jeden z vůdců proruských radikálů Pušilin podle agentury ITAR-TASS na pondělní tiskovce s poukazem na výsledek referenda.

"Na základě vůle lidu a v zájmu obnovení historické spravedlnosti žádáme Ruskou federaci, aby zvážila začlenění Doněcké lidové republiky do Ruské federace," dodal Pušilin a apeloval na Moskvu, aby nelenila a vzala Doněck a okolí pod svá křídla. Jeho výzva byla poměrně překvapivá vzhledem k tomu, že dopoledne se rozšířily zprávy, že doněčtí rebelové ustoupili od záměru uspořádat v brzké době druhé kolo hlasování o přijetí oblasti do Ruska.

V Luhansku vyhlásil nezávislost lidový gubernátor

Nedlouho po doněckých radikálech vyhlásili nezávislost i separatisté v Luhanské oblasti. Příslušné prohlášení podle agentury ITAR-TASS přečetl "lidový gubernátor" Valerij Bolotov na shromáždění v centru Luhanska. Luhanské separatistické vedení podle ITAR-TASS vyzvalo vládu v Kyjevě k neprodlené změně ústavy, která zajistí federalizaci země. Je to podle rebelů "jediná varianta a poslední šance zachránit Ukrajinu". "V opačném případě odpovědnost za zhroucení státu bude plně právě na centrální vládě," uvedli v prohlášení.

Ukrajina má 45,5 milionu obyvatel. V Doněcké oblasti přitom žije 4,4 milionu lidí a v Luhanské oblasti 2,2 milionu. Na Krymu, který v březnu anektovalo Rusko, je přibližně dvoumilionová populace.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud