Českého reportéra zajali ukrajinští rebelové: Hodiny ho vyslýchali!
Rebelové dnes ve východoukrajinském Doněcku zadrželi zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanku. Krátce po šesté hodině si však jeho blízcí mohli oddychnout, když do Česka dorazila zpráva, že byl reportér propuštěn.
Proruští separatisté dnes ve východoukrajinském Doněcku na několik hodin zadrželi zpravodaje Českého rozhlasu (ČRo) Víta Pohanku. Informoval o tom Český rozhlas. Do potíží v Doněcku se přitom Pohanka dostal již v neděli, kdy ho spolu s rozhlasovým kolegou Martinem Dorazínem rebelové krátce zadrželi.
"Zatelefonoval nám (dnes), že ho odvádějí k výslechu, a přerušilo se to (spojení)," řekl o dnešním incidentu generální ředitel ČRo Peter Duhan. "Já to svým způsobem beru jako šikanu českého veřejnoprávního média," dodal Duhan.
Podle informací ČTK separatisté Pohanku při zadržení obvinili, že nemá novinářskou akreditaci, což prý ale není pravda.
Duhan ještě před Pohankovým propuštěním prohlásil, že se kvůli události v Doněcku obrátí na české ministerstvo zahraničí. V případě nutnosti chtěl ČRo kontaktovat i zastupitelské úřady Ukrajiny a Ruské federace.
"Máme o tom informace od Českého rozhlasu... Od ukrajinských úřadů k tomu žádné další informace nemáme," řekla ČTK o Pohankově dnešním zadržení mluvčí českého velvyslanectví v Kyjevě Zdeňka Caisová.
Incident se prý stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku, která je už několik měsíců mimo provoz. Pohanka podle ČRo z místa ohlásil, že konzulát je pod kontrolou separatistů, kteří ho krátce poté zadrželi.
Informace o současném stavu na konzulátu v Doněcku jsou nejasné. Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko dnes řekl, že budova byla v pondělí obsazena, což ale české velvyslanectví popřelo. Doněcký generální konzul Ondrej Morávek, který je od květnové evakuace v Kyjevě, totiž řekl, že rebelové do budovy vstoupili v neděli večer, krátce poté ji ale opět opustili. Podle Caisové tato informace nadále platí.
Pohanka, který v Českém rozhlase působí od roku 2002, se do problémů v konfliktní oblasti dostal už před deseti lety. V dubnu 2004 byl spolu se zpravodajem České televize Michalem Kubalem a jeho kameramanem Petrem Klímou unesen v Iráku, cestou z Bagdádu do jordánského Ammánu. Po vyjednávání s únosci byli po pěti dnech všichni tři propuštěni na svobodu. Doněck je navzdory už deset dní trvajícímu příměří místem těžkých bojů. Exploze zaznívají zejména ze severní části města sousedící s mezinárodním letištěm. Právě letištní terminál je jediným místem v Doněcku, které je pod kontrolou ukrajinské armády.