Další členové Berdychova gangu před soudem!
V kauze únosu tří podnikatelů a útoku na policejního informátora Luboše Sotonu se zřejmě zvýší počet obžalovaných. Obvinění se připojí k Davidu Berdychovi (35) a dalším čtyřem obžalovaným, kteří se z těchto skutků již zpovídají.
"Obžaloba byla podána na Městský soud v Praze koncem června," řekla dnes mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Vedle Berdycha figurují v obžalobě, kterou řeší městský soud, i další členové gangu - Radek Trumpeš - přezdívaný Tatarka, Josef Kunstat - přezdívaný Indián a bývalý dopravní policista Jiří Železný. Mezi obžalovanými je i Zbyněk Šoller, který se ovšem podle dostupných informací v dalších kauzách gangu neobjevil a od skupiny se před soudem distancoval. Řekl, že s násilím nechce mít nic společného, že je jen obyčejný zloděj.
V případu jde o únosy tří podnikatelů z října 2000 a dubna 2001. Pachatelé se jich zmocnili lstí - jeden z gangu, podle obžaloby Železný, se ve služební uniformě vydával za policistu a předstíral dopravní kontrolu.
Proces v kauze únosů začal u městského soudu v únoru 2004. V listopadu 2005 sice trestní senát vynesl verdikt nad několika obžalovanými, odvolací vrchní soud však případ vrátil k novému projednání. Prvoinstanční soud pak trestní stíhání Berdycha a spol. zastavil pro neúčelnost, protože už dostali od jiných senátů za další zločiny přísné tresty. I toto rozhodnutí ale vrchní soud zrušil.
Pětici mají nyní doplnit další lidé - téměř všichni již v kauzách gangu vyslechli pravomocné verdikty. Již do rozsudku z roku 2005 předseda senátu Petr Braun doplnil jména dalších lidí, které státní zástupce Radek Klvaňa v obžalobě označil jako "nezjištěné spolupachatele". Braun hovořil například o Marcelu Mikyškovi, Janu Zeleném - přezdívanému Malej Honzík či Michalu Pinekerovi.
Vedle nich mají před soudem nově stanout také Jiří Grospič, podnikatel Luděk Žalud starší, přezdívaný Ministr, a Luděk Žalud mladší. Jediným novým jménem je Petr Konečný. Údajně jde o bývalého obchodního partnera jednoho z unesených podnikatelů.
První oběť únosu si podle u soudu projednávané obžaloby Berdych a další muži vyhlédli v říjnu 2000 v Praze 4. Jana H. donutili nastoupit do auta a odvezli jej do rekreační chaty u Prahy. Tam ho čtyři dny drželi s očima přelepenýma páskou, spoutanýma rukama a kuklou na hlavě, údajně ho kopali a tloukli plnou plastovou lahví do hlavy. Pohrůžkami od něj prý vymohli klíče od bytu a kanceláře a šeky na 400 000 korun, ukradli dva automobily a způsobili mu škodu přes 1,3 milionu korun.
Další dvě události se odehrály v dubnu 2001. Železný se tehdy vydával za policistu a prováděl fiktivní dopravní kontroly v Praze 10 a 6. Když mu projíždějící řidiči zastavili, údajně je násilím za pomoci kompliců vtlačil do vozu. Dvěma obětem podle obžaloby svázali nohy a ruce, nasadili kuklu a odvezli je na chatu, kde je několik dnů drželi. Michala M. údajně kopali, tloukli a cvakali mu u hlavy pistolí. Po něm i Petru M. žádali pěti až sedmimilionové výkupné. Krádežemi luxusních vozidel, vykradením trezoru a odcizením dalších věcí způsobili podle obžaloby bezmála šestimilionovou škodu.
Obětí násilí byl podle obžaloby i policejní informátor Sotona, korunní svědek nejznámější korupční aféry 90. let, který přispěl k odsouzení exšéfa Centra kuponové privatizace a Střediska cenných papírů Jaroslava Liznera. Berdych podle žalobce před několika lety v policejní kombinéze na Sotonu vystřelil gumové projektily a zasáhl ho pod rameno. Údajní pachatelé prý chtěli Sotonu unést kvůli tomu, že na gang donášel policii. Později se po Sotonovi slehla země a policie po něm pátrá. Podle spekulací se stal obětí lidí kolem Berdycha.
V procesech s členy gangu padlo již několik rozsudků, další případy soudy řeší. Některé kauzy dosud před soud nedoputovaly. Berdychovi již senáty pravomocně uložily přes 15 let vězení.
Členové Berdychova gangu mají podle obžalob na svědomí loupeže, brutální únosy a vydírání bohatých podnikatelů a také přepadání kamionů. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat.
Mafie na Slovensku je velice mocná, tvrdí slovenský podnikatel. Více zde.