Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Rozroste se účet heparinového vraha?

Petr Zelenka
Petr Zelenka  (Autor: David Malík)
Autor: Jitka Žigová, reg - 
15. července 2008
05:00

Kolik pacientů heparinový vrah Petr Zelenka (31) vlastně zabil? Podle obžaloby jich bylo sedm, ale je možné, že obětí je ještě víc.

I když už byl odsouzen na doživotí za vraždu sedmi pacientů a za deset pokusů o jejich zabití, policie se vážně zabývá podezřením, že bývalý zdravotník má na svědomí mnohem více životů. Nemá však zatím pádné důkazy k jeho usvědčení.

Na možnost, že Zelenka sprovodil ze světa více pacientů, než za kolik byl odsouzen, upozornila znalecká komise ministerstva zdravotnictví. Dokonce i z prvních výpovědí samotného Zelenky na policii vyplynulo, že se životy pacientů si pohrával už v létě 2005 a ne jen v období od května do září roku 2006. Přitom jim neoprávněně dával nejen heparin, ale i jiné léky.

"Začal jsem s dormicem a inzulinem," řekl tehdy policii Zelenka. "Jeho výpověď ale nebylo možné zkonfrontovat s objektivními důkazy, a proto tyto případy zůstaly stranou. To však neznamená, že se jimi dál nezabýváme," uvedl Pavel Bužga z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové.

Konkrétní počet dalších pacientů, které má Zelenka možná na svědomí, nechtěl říci. "Je jich více než deset a méně než dvacet," odpověděl Blesku Bužga. Je tak možné, že Zelenku čeká v budoucnu další soudní proces.


Lékaři stíhání nebudou?

Kvůli jedenácti podezřelým úmrtím, na které upozornila komise ministerstva zdravotnictví v souvislosti s případem takzvaných heparinových vražd, nebude stíhán žádný z lékařů havlíčkobrodské nemocnice. Policie případ odložila. Okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková teď rozhoduje, zda zda odložení potvrdí, nebo vrátí policii k došetření.

 

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání