Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Zemětřesení v Řecku má dvě oběti a desítky zraněných

Řecko - vlajka  (Autor: Sport)
Autor: ČTK - 
8. června 2008
18:53

Silné zemětřesení zasáhlo jihořecký poloostrov Peloponés. Podle řeckého ministra vnitra dva lidé zahynuli a 37 bylo zraněno.

Ústavu geodynamiky aténské observatoře oznámil, že otřesy předběžně dosáhly síly 6,5 stupně Richterovy škály. Pocítili je také i obyvatelé 200 kilometrů vzdálené metropole Atén.

Epicentrum zemětřesení, jehož otřesy byly zaznamenány ve 14:25 SELČ, bylo 50 kilometrů jižně od největšího peloponéského města Patras. Ministr vnitra Prokopis Pavlopulos oznámil dvě oběti zemětřesení. Navíc bylo 37 lidí zraněno, většina z nich lehce.

Podle řeckých médií byl asi šedesátiletý muž usmrcen padající střechou v oblasti Kato Achaia. Dvě osoby například zranila propadnutá střecha domu a jednoho člověka padající kameny na pláži na ostrově Lefkada. Zřítilo se také pět neobydlených domů. Hasiči se snaží vyprostit pětičlennou rodinu, která prý uvízla pod troskami domu ve vesnici Fostaina asi 30 kilometrů jižně od Patrasu.

Lidé opouštěli po zemětřesení v panice své domovy. Seizmologové již varovali obyvatele před možnými dalšími záchvěvy v oblasti.

Řecko je země s velmi silnou seizmickou aktivitou a polovina zemětřesení, která ročně postihnou Evropu, připadá právě na Řecko.

Andrea Papadopulu z české cestovní kanceláře VTT informovala, že jejich 131 klientů na Peloponésu je v pořádku. Jejich turisté pobývají v letovisku Tolo na východě poloostrova. Velké cestovní kanceláře jako Čedok nebo Exim Tours podle vyjádření jejich zástupců nyní v postižené oblasti žádné klienty nemají.

Oblast postižená zemětřesením není podle zástupců cestovních kanceláří nejvyhledávanější destinací českých turistů.

"Co se týče cestovních kanceláří, tak hlavní oblastí pevninského Řecka je Chalkidiki a Olympská riviéra, tedy severní část Řecka," řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Charterové lety podle něj směřují zase spíše na řecké ostrovy. "Na Peloponés směřují spíše jen poznávací zájezdy a těch je minium," dodal.

Další videa
Články odjinud