Školu zavřely blechy
Ředitelské volno kvůli blechám? Základní škola ve Štětí se proměnila v semeniště kousavého hmyzu. Prý ho tam zavlekly kočky
Dva dny ředitelského volna dostali žáci Základní a Speciální školy v Ostrovní ulici ve Štětí na Litoměřicku. Budovu zamořily blechy. "V pátek tady nebyla ani jediná. Když jsme ale přišli v pondělí ráno, byly jich tu najednou tisíce," řekl ředitel školy Václav Hladík. Podle ředitele nejspíš blechy zavlekly do areálu školy kočky, které se v okolí nekontrolovatelně přemnožily. "Pod budovou školy je technické podlaží, kde je teplo a od povodní v roce 2002 i vlhko. Tam zřejmě mají vhodné podmínky," dodal ředitel s tím, že školu okamžitě zavřeli a čtyři stovky dětí poslali na dva dny domů. Nepříjemní cizopasníci pronikli do přízemí prostřední budovy školy a také do prostor speciální školy. "Povolali jsme deratizátorku z Litoměřic, která celou budovu i její okolí opakovaně vystříkala. Ve středu by už mělo být vše v pořádku. Přesto jsme se dohodli, že ještě o víkendu přijede a vše znovu přestříká," vysvětlil ředitel. Od školy by měly v dohledné době zmizet i kočky. Na jejich odchytu se škola dohodla s pracovníky odboru životního prostředí městského úřadu.
Blecha je drobný bezkřídlý hmyz s bodavě savým ústním ústrojím a nohami uzpůsobenými ke skákání. Ve vztahu k člověku představuje přímého cizopasníka a přenašeče nemocí. Prokázaný je např. přenos u moru. Blecha je také přenašečem lymeské boreliózy a tasemnice.