Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Novozélandští záchranáři pátrají po Čechovi: Petr (46) zmizel při náročné turistice!

Autor: ČTK, pma - 
16. května 2023
12:09

Na Novém Zélandu pátrají záchranáři po 46letém Čechovi, který se ztratil na trekingové trase Te Araroa. Informovala o tom novozélandská policie, podle níž byl český občan naposledy viděn 4. května u jedné z chat na stezce. Zprávu o pohřešovaném telefonicky z Nového Zélandu potvrdila i Češka Eva Schrollová, která byla s dotyčným v občasném kontaktu a jeho zmizení policii v neděli nahlásila. Ministerstvo zahraniční dopoledne uvedlo, že český generální konzulát v australském městě Sydney případ sleduje a je v kontaktu s novozélandskou policií a s rodinou pohřešovaného.

V pondělí se novozélandská policie s žádostí o pomoc při pátrání obrátila na veřejnost. „Vzhledem k povětrnostním podmínkám v oblasti Nelsonu a Richmond Ranges mají o Petra jeho rodina a policie obavy,“ uvedl policejní mluvčí.

Počasí komplikuje pátrání 

Schrollová ČTK řekla, že v horské oblasti, kde se český občan ztratil, je nyní hodně chladno a předpovídány byly silné srážky. Problém tam představují mimo jiné řeky, které je v případě rozvodnění těžké přebrodit. Někdy je zapotřebí čekat i několik dnů, než se člověk může odvážit na druhý břeh.

Trekingová trasa Te Araroa vede přes celý Nový Zéland a její zdolání je obecně nesmírně náročné. Schrollová a nezvěstný Čech navázali kontakt přes sociální sítě, protože se oba rozhodli stezku projít. Zatímco Schrollová putovala od severu k jihu, pohřešovaný Čech mířil od jihu k severu. Oba se setkali, když se jejich cesty zkřížily.

Poslední kontakt proběhl 1. května

Po celou dobu se také vzájemně povzbuzovali a příležitostně si psali poté, co zdolali určitý úsek. Komunikace ale byla možná jen tehdy, když se dostali do civilizace, v horách totiž mobilní signál nefungoval. Často tak o sobě navzájem řadu dní nevěděli.

Naposledy byli v kontaktu 1. května, když nyní pohřešovaný Čech napsal Schrollové i dalším přátelům, že se vydává na úsek v oblasti Richmond Ranges. Podle Schrollové jde o jednu z nejsložitějších a nejdelších pasáží celého treku, český turista si nesl jídlo na osm dní. Čtvrtého května se Čech podle jednoho ze svědků zastavil na chatě Hunters Hut, odkud měl namířeno k další chatě Tarn Hut. Zmíněné chaty jsou bez obsluhy, nelze si tam doplnit zásoby, jedná se o pouhý přístřešek s několika postelemi.

Kamarádka pohřešovaného Čecha Eva Schrollová poprosila na sociálních sítích veřejnost, ať dá vědět, pokud Petra v posledních dnech viděli. „Můj kamarád Petr z České republiky, který právě chodí na trekové trase Te Araroa, zahájil úsek na Richmond ze St. Arnaud 1. května. Od té doby od něj nemáme žádnou zprávu. Měl jídlo na 8 dní. Pokud o něm máte nějaké informace, ozvěte se,“ prosí přítelkyně. 

Pátrá se na zemi i ve vzduchu

„Policie žádá, aby se na ni obrátili lidé, kteří byli od 24. dubna na trase a viděli Petra,“ uvedl policejní mluvčí. Na policii se mají obrátit i lidé, kteří úsekem v dané době procházeli, a českého občana neviděli.

Schrollová ČTK řekla, že pátrací a záchranné týmy jsou již v terénu; českého občana hledají na zemi i ze vzduchu.

lokii ( 16. května 2023 18:07 )

Australie je krasna zeme. Bohuzel jsou tam mista, kde je naprosto liduprazdna. verim, ze vsichni bychom milovali ten klid, pohodu, ticho a snad i tu samotu, ale zaroven jsou to mista, kde je clovek strasne zranitelny. Doufam, ze se pan Petr najde vcas a vzpominky na Australii mu pokazi jen fakt, ze "zabloudil".

bb88 ( 16. května 2023 13:17 )

Pán hledal adrenalin a ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání